W dniach 26 i 27 stycznia Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie zamknięte dla zwiedzających. Dla osób chcących uczcić tę wyjątkową rocznicę przygotowano specjalny sektor na terenie Miejsca Pamięci. Szczegóły można znaleźć na stronie Muzeum oraz pod adresem: https://www.auschwitz.org/sektor-otwarty-80. Wydarzenie będzie transmitowane online, co umożliwi wspólne upamiętnienie ofiar na całym świecie. Link do transmisji: https://www.auschwitz.org/wspolna-transmisja.


Utrudnienia w ruchu drogowym w Oświęcimiu i Brzezince

Ze względu na organizację uroczystości oraz wymogi bezpieczeństwa, 27 stycznia w Oświęcimiu i Brzezince przewidziano czasowe utrudnienia i ograniczenia w ruchu drogowym. Największe zmiany obejmą dzielnicę Zasole oraz okolice Muzeum Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Szczegółowe zmiany:

  • Od północy, z 26 na 27 stycznia zamknięta zostanie ul. Leszczyńska (od ul. Legionów do wiaduktu prowadzącego do Brzezinki).
  • 27 stycznia, od godziny 8:00 do 21:00 wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice w Brzezince:
    • Męczeństwa Narodów (od ul. Brzozowej do drogi odbarczającej),
    • Ofiar Faszyzmu (od ul. Brzozowej do ul. Pławskiej, w tym droga odbarczająca – z wyjątkiem osób jadących do sektora otwartego),
    • Pławska (od ul. Ofiar Faszyzmu do miejscowości Pławy),
    • ul. Do Pomnika oraz Kombatantów.

Dojazd do Brzezinki z Oświęcimia będzie możliwy jedynie przez ul. Brzozową. Ponadto, w godzinach od 8:00 do 21:00 może występować krótkotrwałe wstrzymywanie ruchu na trasach w Oświęcimiu, Brzezince oraz drogach dojazdowych z Krakowa i Katowic w związku z przejazdem delegacji.


Apel do mieszkańców i kierowców

Organizatorzy uroczystości apelują do kierowców spoza Oświęcimia i Brzezinki o korzystanie z tras alternatywnych. Mieszkańców i osoby muszące przejechać przez miasto proszą o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń służb. Wszystkie działania zabezpieczające zostały zaplanowane tak, aby zminimalizować utrudnienia.

Rzecznik prasowy Muzeum, Bartosz Bartyzel, podkreśla, że wydarzenie ma ogromne znaczenie międzynarodowe. „Robimy wszystko, aby ograniczyć niedogodności. Wiemy jednak, że poruszanie się tego dnia będzie znacząco utrudnione” – powiedział.

Dyrektor Muzeum, dr Piotr M. A. Cywiński, wyraził wdzięczność mieszkańcom za cierpliwość i wsparcie: „Ta współpraca jest nieoceniona. Zrozumienie wagi tej rocznicy świadczy o sile lokalnej społeczności”.

Osoby mieszkające w strefach objętych największymi ograniczeniami mogą kontaktować się z Muzeum w celu uzyskania zaświadczenia dla pracodawcy lub innej instytucji. Prośby można zgłaszać pod adresem: [email protected]. Dokumenty będą wydawane w ciągu dwóch dni roboczych.