Piesze wędrówki górskimi szlakami i spacery po lasach zwiększają prawdopodobieństwo spotkania tego pięknego zwierzęcia.
W środę (29.03) w siedzibie Nadleśnictwa Andrychów odbyło się spotkanie poświęcone problematyce związanej z dziką zwierzyną, na terenie gmin znajdujących się w obszarze administracji Nadleśnictwa Andrychów.
Z danych zebranych przez samorządy oraz Koła Łowieckie wynika, że na na terenie Nadleśnictwa Andrychów przebywa ponad 40 wilków!
To dość wysoka liczba, biorąc pod uwagę charakter wilka- jest płochliwy i unika kontaktu z ludźmi.
Należy jednak pamiętać, że wilk mimo swojego “zwyczajowego” zachowania jest dzikim zwierzęciem i może być nieobliczalny.
Co zatem zrobić kiedy spotkamy go na górskim szlaku? Lub w pobliżu domostwa, do którego wilki zbliżają się w poszukiwaniu jedzenia?
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Źródło: lasy.gov.pl
Foto: Pixabay