W piątek (1.03) odbyło się uroczyste zakończenie I etapu rewitalizacji lanckorońskiego zamku. Podczas prac remontowych i konserwatorskich na zamku w Lanckoronie natrafiono na szereg zaskakujących odkryć. Archeolodzy i konserwatorzy odsłonili nieznane dotąd elementy fortyfikacji, piwnice oraz detale architektoniczne, rzucając nowe światło na historię warowni.

Wśród najważniejszych odkryć znajdują się:

  • XV-wieczny dansker przekształcony później w tzw. piatta forma
  • Nowożytne umocnienia obronne:
    • Wieloboczna basteja północno-zachodnia o zaokrąglonych narożnikach
    • Nietypowy bastion północno-wschodni z rozwartym kątem bastionowym
  • Pozostałości przedbramia z trzema piwnicami i zapadnią
  • Wnęki ścienne i paleniskowe
  • Stare tynki i posadzki ceramiczne
  • Bruk z rynsztokami na dziedzińcu i w sieni przejazdowej
  • Stare przejście z kamieniarką
  • Pozostałości średniowiecznego okna

Odkrycia te pozwalają na lepsze poznanie historii zamku – jego pierwotnego założenia architektonicznego, faz rozbudowy i funkcji poszczególnych elementów. Badania rzucają też nowe światło na wydarzenia historyczne, z którymi wiąże się warownia, m.in. konfederackie kontrataki na wojska rosyjskie.

Prace konserwatorskie prowadzone są w myśl koncepcji trwałej ruiny – zabezpieczają zabytek przed niszczeniem, a jednocześnie ujawniają jego historyczną wartość. Odsłonięte mury oczyszczono i wzmocniono, wykonano izolację przeciwwilgociową, uzupełniono zaprawę spoinującą. Odnalezione detale architektoniczne poddano konserwacji.

Szczególną uwagę zwraca zrekonstruowany drewniany most, który ułatwia zwiedzanie i pozwala na lepsze odczytanie układu przestrzennego zamku.

Zamek w Lanckoronie to jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Małopolsce. Odkrycia dokonane podczas prac remontowych i konserwatorskich przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy o jego historii i znaczeniu. Warownia z pewnością stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla miłośników historii i turystyki.

Warto dodać, że prace dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Państwa.

Zapraszamy do odwiedzenia zamku w Lanckoronie i odkrywania jego tajemnic!

Dodatkowe informacje:

  • Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków.
  • Całkowity koszt prac wyniósł 6 606 494,46 zł.

W weekend 6-7 kwietnia br. Zamek będzie można bezpłatnie zwiedzać w godz. 10-16. O godz. 10, 12 i 14 będzie darmowe zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

W trakcie uroczystości wójt Tadeusz Łopata złożył oświadczenie:

„Szanowni Państwo!

Właśnie tutaj na dziedzińcu lanckorońskiego zamku, w tym wyjątkowym dla mnie miejscu, o którego uratowanie dla przyszłych pokoleń walczyłem wiele lat, pragnę ogłosić, że w nadchodzących wyborach samorządowych będę ponownie ubiegał się o urząd Wójta Gminy Lanckorona.

Po 9 latach sprawowania tej funkcji chciałbym w ostatniej swojej kadencji dokończyć wiele istotnych dla mieszkańców spraw, w tym oczywiście doprowadzić do końca rewitalizację lanckorońskiego zamku i wzgórza zamkowego.

Zaspokajanie potrzeb mieszkańców jak i dbanie o nasze dziedzictwo historyczne zawsze było dla mnie bardzo istotne – jestem pewien, że to właśnie swoimi czynami, a nie obietnicami pokazałem swoją skuteczność jako włodarz gminy. Liczę, że mieszkańcy gminy Lanckorona docenią moją pracę i zaufają mi na kolejne 5 lat.”