Jak bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę gotówkową?

ART 16 kwietnia 2024 23:19

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach zaciąganie pożyczek gotówkowych stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy kilka kliknięć, aby wypełnić formularz online i otrzymać pożądane środki na konto bankowe i korzystać z nich w dowolny sposób. Niemniej jednak, aby móc cieszyć się taką opcją, istotne jest nie tylko uzyskanie pożyczki, ale także zrobienie tego w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, by uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami. Na co warto zwrócić uwagę?

Pożyczka gotówkowa – czy jest mi potrzebna?

Pożyczka gotówkowa to mechanizm finansowy, w którego ramach pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy, oczekując zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Tego rodzaju pożyczki zazwyczaj mają krótki okres spłaty i nie wymagają zabezpieczenia, jak na przykład hipoteka. Mogą być udzielane przez różne instytucje finansowe, w tym banki, firmy pożyczkowe czy też osoby prywatne. Wykorzystywane są często w sytuacjach nagłych lub do pokrycia pilnych potrzeb, takich jak naprawa samochodu czy opłacenie nieprzewidzianych wydatków medycznych. W znakomitej większości przypadków określenie celu spożytkowania środków z pożyczki nie jest niezbędne. Proces uzyskania pożyczki gotówkowej obejmuje zazwyczaj określenie potrzebnej kwoty i terminu spłaty, a następnie podpisanie umowy, która ustala warunki pożyczki, w tym odsetki i ewentualne opłaty. Przed zaciągnięciem pożyczki warto zatem zastanowić się, czy pożyczka gotówkowa faktycznie jest potrzebna, wziąć pod uwagę związane z nią koszty i ocenić, czy takie rozwiązanie jest korzystne.

Koszty – czy pożyczka gotówkowa jest droga?

Instytucje finansowe, takie jak banki oraz firmy pożyczkowe, stosują własne regulacje odnośnie do oferowanych produktów finansowych, włączając w to pożyczki gotówkowe. Oprocentowanie stanowi jedną z kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, gdyż to od niego w głównej mierze zależeć będzie całkowity koszt pożyczki. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, warto zatem poznać RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która pozwoli nam dokładnie oszacować sumę do spłaty. Poza oprocentowaniem istnieje jednak szereg innych kosztów związanych z pożyczkami gotówkowymi. Niektóre instytucje mogą wymagać uiszczenia prowizji lub opłaty przygotowawczej. Niekiedy konieczne może być też wykupienie ubezpieczenia pożyczki – ten czynnik jest uzależniony od instytucji, w której wnioskujemy o przyznanie środków. W przypadku nieterminowej spłaty rat klient może być też obciążony dodatkowymi opłatami, a w niektórych sytuacjach może także ponosić koszty związane z działalnością windykatora.

Jak spłacić pożyczkę gotówkową?

Pożyczka gotówkowa to zobowiązanie, które zaciągnąć może niemal każdy – wystarczy dowód osobisty i wypełnienie wniosku. Duża dostępność tego produktu finansowego nie zawsze może być uznawana za zaletę. W niektórych przypadkach łatwo wpaść w tzw. spiralę zadłużenia – to sytuacja, w której osoba zadłużona wnioskuje o kolejne pożyczki w celu spłacenia poprzednich zobowiązań. W rzeczywistości takie rozwiązanie mija się z celem, bowiem zaciągane są coraz większe kwoty, nie zawsze na korzystnych dla klienta warunkach. Decydując się zatem na skorzystanie z pożyczki gotówkowej, warto wiedzieć, z jakich rozwiązań można skorzystać, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli. Jednym z nich jest konsolidacja pożyczek. To proces polegający na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jedno większe. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie terminu spłaty i obniżenie wysokości miesięcznej raty, co przekłada się na załagodzenie sytuacji finansowej i podreperowanie domowego budżetu. Podobnym rozwiązaniem jest pożyczka skonsolidowana, czyli zaciągnięcie pożyczki na pokrycie istniejących zobowiązań. Jej głównym celem jest usprawnienie spłaty długów poprzez złączenie wszystkich istniejących zobowiązań w jedno. Dzięki temu, zamiast spłacać kilka rat różnym wierzycielom w różnych terminach, można spłacać jedną comiesięczną ratę. Takie rozwiązanie ułatwia kontrolę budżetu i zmniejsza ryzyko narastania odsetek w wyniku nieterminowej spłaty zobowiązań.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

wnioskomat.com/blog/co-jest-wazne-gdy-zaciagasz-pozyczke-online-o-czym-pamietac

infor.pl/prawo/umowy/finanse/702579,Jak-bezpiecznie-zaciagnac-pozyczke.html

money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html

inwestycje.pl/finanse-osobiste/konsolidacja-pozyczek-czym-jest-i-jakie-daje-korzysci/

Bądź na bieżąco
34.1kobserwujących
417obserwujących
996subskrybentów
2kobserwujących
ART
Menu