23 czerwca br. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach otrzymał zgłoszenie, o agresywnym, pobudzonym mężczyźnie, który od dłuższego czasu w miejscu zamieszkania zachowuje się irracjonalnie.

W mieszkaniu policjanci zastali mężczyznę zamkniętego w łazience, który groził targnięciem się na swoje życie. Wiedząc, że mężczyzna ma przy sobie ostre przedmioty policjanci, aby nie potęgować agresywnego zachowania podjęli z mężczyzną negocjacje. Na miejsce interwencji zostali zadysponowani negocjatorzy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Krakowa oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Po kilku godzinach negocjacji, z uwagi na autoagresywne zachowanie mężczyzny, została podjęta decyzja o siłowym obezwładnieniu go przez kontrterrorystów. Mężczyzna z uwagi na samookaleczenia, przytomny został przetransportowany do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wadowicach, a następnie na blok operacyjny. 

Podjęcie interwencji wobec osoby pobudzonej przez policję zawsze wymaga szczególnej ostrożności, odpowiednich procedur i współpracy z innymi służbami. Policjanci stosują techniki deeskalacyjne, takie jak spokojna, kontrolowana rozmowa, zachowanie dystansu fizycznego oraz unikanie agresywnych gestów i słów. Takie interwencje wymagają zarówno empatii jak i profesjonalizmu, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanym stronom i odpowiednią opiekę dla osób potrzebujących pomocy. 

Źródło/tekst: Małopolska Policja