1 maja w Wadowicach otwarto nowe muzeum, poświęcone bohaterom Dywizjonu 303. Mieści się w kamienicy u zbiegu Zatorskiej i placu Jana Pawła II.
Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha z miejscowości Napoleon koło Częstochowy, jest poświęcone lotnictwu polskiemu od początków awiacji po czasy obecne, ze szczególnym naciskiem na okres II Wojny Światowej i Bitwy o Anglię. Całość przedsięwzięć związanych z powstaniem muzeum i ekspozycji jest sfinansowana przez Tomasza Kajkowskiego, byłego żołnierz zawodowego 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Zbiory i ekspozycja główna poświęcona jest w szczególności polskim pilotom z okresu Bitwy o Anglię. W swoich założeniach Muzeum 303 realizuje misję upowszechniania wśród młodzieży szkolnej i osób dorosłych historii Lotnictwa Polskiego od początków awiacji na terenach II RP poprzez udział na Polskich lotników na frontach II Wojny Światowej po teraźniejszość. Ekspozycja jest okresowo zmieniana, dlatego też jeżeli odwiedzicie muzeum kolejny raz, może okazać się, że pojawiły się nowe ekspozycje lub ich fragmenty.
Misją Muzeum 303 jest kultywowanie pamięci o polskich bohaterach oraz tworzenie i umacnianie postaw patriotycznych, jak również popularyzacja historii Polski i jej wkładu w walce o wolność i pokój.
Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem.
Na ekspozycji znajdą się pełnopostaciowe sylwetki bohaterów historycznych – Marszałka Piłsudskiego na swoim ukochanym koniu – Kasztance, Prezydenta Ronalda Reagana, Rotmistrza Pileckiego oraz Generała Sikorskiego. Jako, że początki Muzeum 303 są silnie związane z Pilotami Dywizjonu 303, pojawią także ich wizerunki, na których czele stanie najlepszy polski as myśliwski – Stanisław Skalski, a ponad to Jan Zumbach, Jan Biały, Witold Łokuciewski. Będą także generałowie Sikorski, Anders, Maczek, Sosabowski. Nie zabraknie również sylwetek historycznych postaci z okresu drugiej wojny światowej takich, jak Hitler, Stalin, Roosevelt, Mussolini, Möldersa czy premiera Churchilla. Ale to nie wszystko. Przestrzeń zostanie poświęcona także upamiętnieniu ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, Żołnierzom Wyklętym oraz Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycja nie ogranicza się wyłącznie do przeszłości i tego, co minęło. W muzeum zobaczymy także sylwetki współczesnych, żyjących polityków – Bidena oraz Zelenskiego.
– Czytamy na stronie muzeum.
Placówka otwarta jest przez cały tydzień od godziny 9 do 19
A teraz zobaczcie nasz materiał: