Nauczą się zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego poszukiwania przodków
i korzystania z dostępnych zasobów archiwalnych. Warsztaty obejmą m.in. analizę rejestrów metrykalnych, kościelnych, urzędowych oraz cyfrowych baz danych, a także korzystanie z nowoczesnych narzędzi online i programów do tworzenia drzew genealogicznych. Zajęcia będą również okazją do wymiany doświadczeń z innymi pasjonatami genealogii i wspólnego rozwiązywania zagadek przeszłości.
Zajęcia poprowadzi Przemysław Lisowski, absolwent Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN w Krakowie, od ponad 10 lat zajmuje się odtwarzaniem rodzinnych historii, a także szerzeniem wiedzy o genealogii. W trakcie swojej przygody z tworzeniem drzew genealogicznych odwiedził większość archiwów państwowych w Polsce. Ponadto prowadził kwerendy w archiwach czeskich, białoruskich, ukraińskich, a także w wielu archiwach kościelnych i parafialnych. Był również uczestnikiem amerykańskiej konferencji RootsTech 2019 w Salt Lake City – jednej z największych genealogicznych wydarzeń na świecie. Pracował w firmie Your Roots in Poland specjalizując się w poszukiwaniach genealogicznych na terenie Galicji. Obecnie prowadzi samodzielnie biuro genealogiczne.
Muzeum ponad 9 lat temu prowadziło Wadowicką Szkołę Genealogów, która cieszyła się wielkim
powodzeniem, a jej efektem była m.in. strona internetowa wadowiczanie.eu. Na zgłoszenia chętnych Muzeum Miejskie czeka jeszcze tylko do środy 9 października, więcej informacji można uzyskać na stronie muzeum.wadowice.pl i telefonicznie 33 87381100.