Kometa C/2023 A3 została odkryta na początku tego roku i od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie astronomów. Jak informuje Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii i autor profilu „Z głową w gwiazdach”, kometa po okresie dobrej widoczności na półkuli południowej, rozpoczęła swoją „podróż” po północnym niebie.
Co sprawia, że to zjawisko jest tak wyjątkowe? Otóż przelot w pobliżu Słońca spowodował „rozproszenie do przodu” światła, co znacznie zwiększyło jasność komety. Szacuje się, że jej blask może być porównywalny z Syriuszem, a nawet Wenus!
Gdzie i kiedy obserwować kometę?
C/2023 A3 jest widoczna krótko po zachodzie Słońca, nad zachodnim horyzontem. Najlepszy moment na obserwacje to około 45 minut po zachodzie Słońca, kiedy znajduje się ono około 8 stopni pod horyzontem. W okolicach Warszawy to około godziny 18:30.
Zachęcamy do obserwacji i dzielenia się zdjęciami tego niezwykłego zjawiska! Nam nie udało się zobaczyć komety, ale przedstawiamy zdjęcia Pani Anety Grygny, która to właśnie ww. kometę uchwyciła w okolicach ul. Lenartowicza 14 października około godziny 19.