To kolejny w tym tygodniu przypadek śmierci dziecka, prawdopodobnie spowodowanej działaniem trucizny na gryzonie. Przypomnijmy, że kilka dni temu w Wielkopolsce w miejscowości Ujazd w powiecie grodziskim zmarła 3-letnia dziewczynka, która zatruła się oparami środka chemicznego rozłożonego wokół domu. W tym przypadku doszło również do skandalicznego zaniedbania ze strony dyspozytora numeru alarmowego, który odmówił wysłania karetki do chorej dziewczynki.
W obu tragediach wstępnie wskazuje się na zatrucie środkiem przeciwko gryzoniom QuPhos. Niestety, mimo iż produkt ten stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, nadal jest dostępny w sprzedaży, m.in. na popularnym portalu aukcyjnym Allegro.
Sprawa zatrucia w Tomaszowie Lubelskim jest badana przez policję. Funkcjonariusze ustalają dokładne okoliczności zdarzenia i rodzaj użytego środka chemicznego. W Wielkopolsce wojewoda powołał specjalny zespół, który ma wyjaśnić okoliczności śmierci 3-latki i zbadać procedury działania służb ratowniczych.
Zabójcza trutka na gryzonie dostępna od ręki
Te tragiczne wydarzenia zwracają uwagę na poważny problem związany z łatwą dostępnością silnych trucizn na gryzonie. Konieczna jest szersza debata na temat regulacji prawnych dotyczących sprzedaży tych środków, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z ich stosowaniem. Na serwisach aukcyjnych środek ten można kupić za około 100 złotych. Pomimo, iż producent szeroko informuje o zagrożeniach i ogromnej toksyczności środka QuPhos, który działa podobnie jak niesławny Cykolon B, to jest on bardzo łatwo dostępny. Fosforowodór ulatnia się bardzo szybko. Minimalny czas wietrzenia po upłynięciu czasu ekspozycji dla obiektów wypełnionych traktowanymi produktami wynosi minimum dwa dni i to przy zastosowaniu silnych dmuchaw.
Ile fosforowodoru potrzeba aby zabić człowieka?
Jedna pastylka o wadze 0,6g wydziela 0,2g fosforowodoru. W opakowaniu znajduje się 1 kilogram pastylek, co oznacza, że jest ich około 1500 sztuk. Tak więc w jednym opakowaniu otrzymujemy ponad 300 gram fosforowodoru. Pamiętajmy, że dawka 500 mg/m3 fosforowodoru może spowodować zgon już w ciągu pół godziny! Zatem jedno opakowanie może zabić ponad pól tysiąca osób!
Dodatkowe wytyczne przy stosowaniu trutki na gryzonie:
Zakaz stosowania dla osób noszących szkła kontaktowe: Fosforowodór może wnikać pod szkła kontaktowe i powodować poważne podrażnienia oczu, a nawet uszkodzenia rogówki.
Otwieranie pojemnika na wolnym powietrzu: Minimalizuje to ryzyko wdychania oparów fosforowodoru, które mogą powodować zatrucie.
Zużycie wszystkich pastylek tego samego dnia: Fosforowodór reaguje z wilgocią z powietrza, uwalniając toksyczny gaz. Otwarty pojemnik zwiększa ryzyko zatrucia.
Zakaz przebywania zwierząt w miejscach gazowania: Fosforowodór jest równie niebezpieczny dla zwierząt, co dla ludzi.
Usunięcie inwentarza i zwierząt domowych: Zapobiega to przypadkowemu zatruciu zwierząt.
Zakaz gazowania pomieszczeń zamieszkałych: Fosforowodór jest silnie toksyczny i może powodować śmierć w przypadku wdychania.
Zabezpieczenie wrażliwych urządzeń: Fosforowodór powoduje korozję metali, w tym miedzi, a także uszkadza błony i papier fotograficzny.