Uszkodzone banknoty – co z nimi zrobić?

Zgodnie z artykułem 34 Ustawy o Narodowym Banku Polskim:

Reklama




„1. Znaki pieniężne, nieodpowiadające wskutek zużycia lub uszkodzenia warunkom ustalonym przez Prezesa NBP, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie. 2. Prezes NBP określa, w drodze zarządzenia, szczegółowe zasady i tryb wymiany znaków pieniężnych, o których mowa w ust. 1.”

Dodatkowo na stronie Narodowego Banku Polskiego możemy przeczytać, że:

„Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.”

Wynika z tego, że zniszczone banknoty bez problemu możemy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Co ważne, możemy to zrobić, jeśli zachowało się więcej niż 45% powierzchni banknotu i możliwe jest odczytanie nominału.

W przypadku, gdy zniszczenia będą zbyt duże, wtedy wypełnia się specjalny wniosek i uszkodzone banknoty wysyłane są do Centrali NBP.

Czy za wymieniany banknot dostaniemy jego równowartość?

Tak, o ile banknot zachował ponad 75% swojej pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie lub jeśli jest to „banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu.” Wtedy otrzymamy 100% pierwotnej wartości pieniądza.

Jeśli jednak banknot zachował tylko od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, wtedy dostaniemy za niego tylko połowę jego wartości.