Grupa Azoty podpisała list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), Mesko i Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) w sprawie zwiększenia produkcji materiałów wybuchowych w Polsce. Wspólnym celem sygnatariuszy jest uruchomienie produkcji nitrocelulozy i prochów wielobazowych, których zdolności produkcyjne w kraju zostały utracone.
Nowy podmiot dla realizacji projektu
Jak poinformował członek zarządu Powiatu Wadowickiego i szef struktur PSL w powiecie Miłosz Szatan, który obecny był przy uroczystym podpisaniu listu intencyjnego:
Przy podpisaniu umowy obecni byli Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Bąk, prezes zarządu Mesko Renata Gruszczyńska, prezes zarządu Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
Na początku spotkania podpisano list intencyjny. Później były przemowy.
„Tarnowianie, to jest ważny moment dla miasta a jeszcze ważniejszy moment dla bezpieczeństwa Polski. Od kilku miesięcy pracujemy nad tym, żeby Polska miała możliwość produkcji amunicji. Nasze możliwości po ubiegłych rządach są takie warunki, że nie mamy fabryk, nie mamy też możliwości produkcji amunicji. Jestem posłem z tego regionu, to dla mnie dom rodzinny. To jest przełomowa ustawa, krok milowy. Wszystkie siły i środki zostaną uruchomione, żebyśmy mieli możliwość się bronić. Będziemy również rozmawiać z naszymi partnerami w NATO”– powiedział minister MON Władysław Kosiniak-Kamysz
Strony wyraziły wolę powołania nowego podmiotu, który zajmie się realizacją projektu budowy fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych. Współpraca ma polegać na wspólnym opracowaniu harmonogramu prac, wymianie informacji i organizacji cyklicznych spotkań, również z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.
„Nasza współpraca jest bardzo bliska. Ten dzisiejszy list jest bardzo ważny bo ważny jest udział państwa w gospodarce. Budujemy bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Ten list intencyjny to pierwszy krok. Ustawa pozwoli na finansowanie fabryki amunicji a w zasadzie czterech podmiotów, które będą amunicję produkowały. Dodatkowo bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo ważne, dlatego ograniczymy import produktu rosyjskiego”– powiedział Minister Aktywów Państwowych Jakub Jaworowski
Prezes Grupy Azoty, Adam Leszkiewicz, podkreślał perspektywiczność współpracy w zakresie wytwarzania nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych dla zakładów Grupy. „Już dziś współpracujemy z partnerami z tego obszaru. W obecnej sytuacji Grupy chcemy wykorzystywać najciekawsze możliwości biznesowe, dzięki którym wzmocnimy przychody” – powiedział Leszkiewicz.
Wzmocnienie polskiego przemysłu zbrojeniowego
Współpraca Grupy Azoty z PGZ, Mesko i ARP to ważny krok w kierunku wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego. Uruchomienie produkcji nitrocelulozy i prochów wielobazowych w kraju pozwoli na zwiększenie niezależności w zakresie zaopatrzenia wojska w amunicję i inne materiały wybuchowe.