Do czego służy rezerwa ogólna?
Rezerwa ogólna budżetu to środki niejako własne burmistrza, które może dysponować na różnego rodzaju cele. Przykładowo w kasie miejskiej brakuje na zakup sprzętu dla jednostki gminnej? Na organizację imprezy? – burmistrz wyciąga pieniądze z rezerwy ogólnej. Dysponując tymi środkami włodarz nie musi pytać Rady Miejskiej o zgodę
Rezerwa większa niż kiedykolwiek przedtem
Proponowana kwota rezerwy jest znacznie wyższa niż w latach ubiegłych. W budżecie na 2024 rok kiedy burmistrzem Andrychowa był Tomasz Żak, rezerwa ogólna wyniosła 500 tys. złotych, podobnie jak w latach poprzednich. Taka sama sytuacja jest w Oświęcimiu. Tam prezydent Janusz Chwierut zaplanował w rezerwie ogólnej budżetu 470 tys. złotych. Skąd więc taka decyzja burmistrz Beaty Smolec i potrzeba aż tak dużych środków w rezerwie?
2024 rok w gminie Andrychów wyglądał tak:
A 2023 tak:
Opozycja alarmuje o braku kontroli
Radni opozycyjni uważają, że tak wysoka rezerwa daje jej zbyt dużą swobodę w dysponowaniu publicznymi pieniędzmi i może prowadzić do niekontrolowanych wydatków. Obawiają się również, że burmistrz będzie wykorzystywać rezerwę do finansowania zadań, które nie uzyskają akceptacji rady miejskiej.
Potrzebna transparentność i kontrola
Mieszkańcy Andrychowa mają prawo wiedzieć, na co są wydawane ich pieniądze. Dlatego ważne jest, aby dysponowanie rezerwą budżetową było transparentne i podlegało kontroli radnych. Burmistrz powinna jasno określić, na jakie cele zamierza wykorzystać tak dużą kwotę i regularnie informować radę o wydatkach z rezerwy.
Czy radni zaakceptują propozycję burmistrz?
Ostateczna decyzja o wysokości rezerwy budżetowej należy do radnych. Czy zaakceptują oni propozycję burmistrz Smolec, czy też zdecydują się na jej obniżenie? Najbliższe tygodnie pokażą, jak rozwinie się ta sprawa. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie głosowane mają być podwyżki podatków. Poczekamy, zobaczymy…