Zakładanie spółki – o czym pamiętać, aby uniknąć problemów prawnych?
Artykuł sponsorowany
Zakładanie spółki to proces, który wymaga uwagi i skompletowania odpowiedniej dokumentacji. O czym warto pamiętać?
Czy zakładanie spółki jest skomplikowane?
Zakładanie spółki nie jest na tyle skomplikowane, aby nie mógł tego zrobić laik. Nie da się jednak ukryć, że formularze, które trzeba wypełnić, dokumenty, które trzeba przygotować, takie jak na przykład statut, są obwarowane przepisami prawnymi. Osobie, która nie miała z tym dotąd do czynienia zajmie to sporo czasu. Po pierwsze, trzeba się będzie zapoznać z prawem, po drugie, napisać wszystko samodzielnie, po trzecie, wysłać dokumenty do odpowiednich urzędów, licząc na to, że nie występują żadne braki formalne. Dlatego też, warto ułatwić sobie te kwestie i skorzystać z pomocy prawnej.
Zakładanie spółki – jakie informacje są potrzebne?
Żeby założyć spółkę, trzeba przede wszystkim zgromadzić informacje, które będą potrzebne. Spółka bowiem, aby mogła działać w pełnym zakresie, uzyskać musi osobowość prawną, co dzieje się w momencie rejestracji w KRS. Przede wszystkim, wybrać należy siedzibę spółki, adres, obsadzić jej organy. Należy też podać informację o kapitale zakładowym. Istotną daną jest także przedmiot działalności. Warto pamiętać o tym, że zmiany należy również zgłosić do KRS, tak, aby w rejestrze widniał aktualny stan.
Gdzie trzeba zgłosić spółkę?
Spółkę zgłaszamy nie tylko do KRS. Należy też podjąć kroki celem rozliczenia podatku VAT. Na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może się rozliczać w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Konieczne więc będzie podjęcie współpracy z biurem księgowym, która poprowadzi całą księgowość podmiotu. Co więcej, zgłoszenia do podatku VAT należy dokonać szybko, bo jeszcze przed pierwszą opodatkowaną czynnością. Kolejną kwestią jest tu ZUS, któremu podlegają na przykład osoby zatrudniane przez spółkę. Dopełnienie wszelkich formalności pomoże uniknąć problemów prawnych.
Wsparcie radcy prawnego
Dlaczego podczas zakładania spółki przydaje się wsparcie radcy prawnego? Przede wszystkim, jest to osoba wyspecjalizowana w prawie handlowym, gospodarczym. Warto przed podjęciem współpracy z konkretnym prawnikiem sprawdzić konkretny zakres świadczonych przez tę osobę usług.
Prawnik zna przepisy, nowelizacje, wszelkie „kruczki” prawne. Wie jakie są procedury, jak wypełnić wnioski do KRS czy zgłoszenie do VAT. Każdy brak formalny wniosku i konieczność jego poprawiania zabiera czas, a przede wszystkim wydłuża całą procedurę rejestracji spółki. Pozostawiając formalności prawnikowi, można zająć się biznesem i jego rozwojem.
Jest jeszcze jedna zaleta zakładania spółki przy udziale radcy prawnego. Jeśli prawnik towarzyszy biznesowi już od samego początku jego działania, będzie znać go najlepiej. To też ma ułatwi przygotowanie wszelkiej dokumentacji związanej ze spółką. Może tu chodzić na przykład o kwestie związane ze znakiem towarowym, umowami o pracę, umowami z kontrahentami. Jeśli zajdzie konieczność reprezentowania spółki przed sądem lub organem administracji publicznej, prawnik również może występować jako pełnomocnik, na każdym etapie postępowań.