5 najpopularniejszych pytań, które możemy usłyszeć na rozmowie o pracę

ART 5 marca 2024 13:37

Rozmowa o pracę – jeden z podstawowych elementów rekrutacji

Rynek pracy wyróżnia się dużą dynamiką – przybywa poszukujących pracy, ale i propozycji zatrudnienia w różnych regionach kraju. Nie tylko duże miasta dają obecnie dobre perspektywy zawodowe. Wystarczy sprawdzić oferty pracy w Żorach na GoWork.pl, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że nie tak trudno znaleźć nowego pracodawcę również w mniejszych miejscowościach.

Jednak zanim kandydat osiągnie sukces i znajdzie wymarzoną pracę, zazwyczaj musi odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Choć etap ten wydaje się prosty, przysparza wielu kłopotów. Może się okazać, że osoba z doskonałym CV nie odpowie satysfakcjonująco na pytania na rozmowie o pracę, tym samym nie robiąc pozytywnego wrażenia na przyszłym pracodawcy. Wtedy szanse na zatrudnienie znacznie maleją, tak samo, jak zainteresowanie firmy danym kandydatem. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto sprawdzić, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się najczęściej i co powiedzieć, kiedy zada je rekruter.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Ciężko jest przewidzieć dokładny scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ każda firma ma określoną strategię działania w tej kwestii. Niemniej jednak da się określić kilka pytań, które praktycznie pojawiają się na każdym spotkaniu. Udzielając odpowiedzi na nie, pracodawca zyskuje wiele cennych informacji o kandydacie, porównując je z potrzebami i oczekiwaniami swojej firmy. O co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych pytań.

1. Co wiesz o naszej firmie?

Trudno sobie wyobrazić, że dany kandydat chce pracować w firmie, o której nie ma pojęcia. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się często. Jednak osobie, która nie jest przygotowana do odpowiedzi, nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – już na starcie brak odpowiedzi będzie o niej źle świadczyć.

Wystarczy przed rozmową kwalifikacyjną przeglądnąć stronę internetową pracodawcy – sprawdzić ofertę i zapoznać się z misją firmy. Dla rekrutera będzie to znak, że kandydat podchodzi do rozmowy poważnie, jest zaangażowany i profesjonalny.

2. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Pracodawca chce zatrudnić najlepszego kandydata, dlatego szuka takiej osoby, która najlepiej spełnia jego oczekiwania. A o cechach, które odpowiadają takim potrzebom, może opowiedzieć sam kandydat. Tutaj ważne są elementy, które będą wyróżniać go na tle konkurencji. Chodzi zarówno o kompetencje twarde, jak i te miękkie, ponieważ o ich wadze decyduje zwykle rodzaj stanowiska.

Przed rozmową warto wypisać wszystkie swoje cechy i umiejętności. Najlepiej skupić się na czymś oryginalnym, unikając wyrażeń ogólnych i banalnych typu “kreatywność”, “komunikatywność”. Liczą się szczegóły. Kandydat powinien dokładnie sprawdzić wymagania w ofercie pracy, a następnie wymienić swoje cechy, które im odpowiadają.

3. Jakie są Twoje słabe i mocne strony?

Pytanie wady i zalety wydaje się proste, lecz w praktyce sprawia kandydatom wiele trudności. Mocne strony pozwalają sprawdzić, czy taka osoba rzeczywiście przyda się pracodawcy. Z kolei wady są informacją o potencjalnych problemach, które mogą pojawić się w trakcie współpracy. Jeśli mają istotnie wpływać na codzienną pracę, szanse kandydata na zatrudnienie maleją.

Przygotowując się do rozmowy najlepiej zrobić listę swoich zalet lub mocnych stron, jednak te najistotniejsze z perspektywy stanowiska dobrze jest poprzeć przykładami z określonych sytuacji. Z drugiej strony mówiąc o wadach, lepiej skupić się na cechach, które nie będą mieć większego wpływu na obowiązki pracownicze. Jeśli jednak słabsze strony dotyczą organizacji, czy wykonywania zadań, kandydat powinien podkreślić, jak z nimi walczy.

4. Co chcesz robić za kilka lat?

Choć na takie pytanie trudno odpowiedzieć, bo nikt nie wie, co będzie w przyszłości, same plany kandydata związane z karierą będą ważną wskazówką dla potencjalnego pracodawcy. Sprecyzowane wizje związane z pracą świadczą o dużej ambicji kandydata i jego łatwości w wyznaczaniu własnych celów. Z drugiej strony brak określonej odpowiedzi na to pytanie przedstawi go w złym świetle – taka osoba może nie poradzić sobie z wyzwaniami zawodowymi.

Odpowiadając na pytanie o cele zawodowe w przyszłości, kandydat może wskazać, na swoje wymarzone stanowisko, jednak najlepiej, by nawiązywało ono do struktury firmy, do której aplikuje. Można też wspomnieć o swoich planach związanych z podjęciem szkoleń, czy kursów, które pozwolą zrealizować wskazane cele. 

5. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Coraz częściej pracodawcy podają przykładowe wynagrodzenie już w ogłoszeniu. Normą jest jednak poruszanie kwestii finansowych na samej rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety najczęściej temat ten wywołuje niezręczną atmosferę. Wiele osób boi się odpowiedzieć na pytanie związane z pensją, ponieważ jeśli poda niską kwotę, trudno im później uzyskać satysfakcjonujące wynagrodzenie. Z kolei zbyt wysoka propozycja może zdyskwalifikować kandydata już na etapie rozmowy.

W kwestii finansów lepiej być szczerym. Jeśli kandydatowi bardzo zależy na stanowisku, nie powinien znacznie obniżać swojej stawki. Z drugiej strony osoby z doświadczeniem oraz dysponujące cennymi umiejętnościami powinny zaproponować wyższe kwoty, aby podkreślić swoją wartość i pewność siebie.

Bądź na bieżąco
33.9kobserwujących
417obserwujących
996subskrybentów
2kobserwujących
ART
Menu