Artykuły sponsorowane 2025 — ile kosztują i czy warto inwestować?

Jak to wygląda w świecie artykułów sponsorowanych w Polsce 2025. Spójrzmy na to z różnych perspektyw i wspólnie przeanalizujmy najważniejsze aspekty, takie jak: definicje, porównania, ceny, strategie budżetowe i najważniejsze, wybór platformy. Łapmy za notatniki i zaczynajmy.
Czym są artykuły sponsorowane? Definicja i podstawy
Prostymi słowami jest to taka reklama w postaci artykułu, można ją publikować na różnych stronach i portalach, wpasowywujących się w tematykę strony i nie odrzucając odbiorców wielkimi napisami “KUP MNIE”. Nie tylko jest to coś, co można wpasować w content marketing albo PR firmy, ale również przekazuje pozytywne informacje czy porady, pokazując markę w dobrym świetle jako produkt, który jest rozwiązaniem na dany problem. Tworząc artykuł sponsorowany, który nie tylko stara się sprzedać produkt, ale również daje prawdziwą potrzebną wiedzę, można zbudować zaufanie do marki i pozyskać klientów w sposób moralny.
Artykuł sponsorowany a artykuł gościnny
Artykuł sponsorowany jest zdecydowanie bardziej oficjalny niż gościnny. Różni się głównie zamiarem. Jest on realizowany na podstawie umowy pomiędzy wydawcą i reklamodawcą, a zawiera on dokładnie to, czego oczekuje reklamodawca, często słowo w słowo, a wydawca oczywiście dostaje zapłatę. Artykuł gościnny jest mniej formalny, nie odnośnie treści, ale zamiaru stworzenia takiego artykułu, są one często pisane jako recenzja czy analiza a autor takiego artykułu ma całkowitą kontrolę odnośnie treści. Autor ten używa naszego produktu jako tematu do publikacji nowego video czy wpisu.
Artykuł sponsorowany a reklama natywna
Reklama natywna, jak można założyć po nazwie, integruje się w pełni z portalem czy stroną, do tego stopnia, że czasami nawet nie widać różnicy. Jest to znacząca różnica, jako że tekst sponsorowany musi być oznaczony jako płatna promocja, reklama natywna nie. Kolejnym przeważającym aspektem jest to, że artykuł sponsorowany głównie występuje jako dłuższy tekst, gdzie reklama natywna może być również graniem albo infografiką.
Rodzaje i formy artykułów sponsorowanych
Jest bardzo dużo różnych rodzajów artykułów sponsorowanych, prawdę mówiąc to można dowolnie wybierać sposób przekazu zależnie od produktu czy marki, którą promujemy. Często spotyka się promocje w formie: case study, poradniki, recenzje, rankingi albo nawet wywiady! Case studies charakteryzują się konkretami, poradniki pokazują zalety naszego produktu i jak go używać, recenzje to recenzje a rankingi porównują nasz produkt do konkurencji. Najciekawszy jest wywiad, daje on autorytet i wiarygodność, szczególnie jeśli jest on przeprowadzony, z której osobą praca polega na używaniu naszego produktu, na przykład programista używający rozszerzenia stworzonego przez naszą firmę.
Artykuły eksperckie a autorytet
Takie artykuły, są najczęściej przygotowywane przez ekspertów danej dziedziny i możemy je znaleźć na portalach branżowych lub przeznaczonych dla nich sekcjach na większych stronach. Eksperci dogłębnie przeanalizują nasz produkt i przeprowadzą na nim badania, pokazuje to nasz produkt po dokładnej analizie, dodając opinię eksperta. Jest to świetny przykład, jak można połączyć SEO z PR przez artykuł sponsorowany. Taka profesjonalna narracja, tak samo, jak wywiady czy raporty, nie tylko zdobywa się przez to więcej linków SEO, ale również buduje wizerunek marki jako autorytet, otwierając nam drogę na nowe możliwości.
Skuteczny soft selling w artykułach sponsorowanych
Zacznijmy od tego, czym jest soft selling, to kompozycja promocji w wartościową treść! Artykuł taki pokazuje problem, czy zmaganie się z danym zadaniem, jak do niego podejść i jak sobie poradzić, pokazując w tym samym czasie jak bardzo nasz produkt czy usługa pomaga w takiej sytuacji. Nie jest to nachalne, a wręcz miłe do czytania i przekonujące, a najważniejsze jest zrozumienie problemów naszej grupy odbiorców, co naprawdę im pomoże i jak nasz produkt czy usługa zmienią ich życie, czy daną czynność na lepsze.
Jakie korzyści niesie za sobą publikacja artykułu sponsorowanego?
Przede wszystkim zwiększa to widoczność marki w wyszukiwaniach dzięki licznym linkom SEO, które przyciągają ruch na stronę. Pokazuje autorytet i daje możliwość prezentacji swojego produktu, przed których odbiorcami interesuje dana tematyka, sztuką nie jest promować jak najwięcej, ale do odpowiedniej grupy odbiorców, to daje największą konwersję, a co za tym idzie sukces. Nie mówiąc już o PR marki i autorytecie domeny, warto być obecnym i widocznym na rynku, budując stałych i powracających klientów jednakowo dbając o swój autorytet. Artykuły takie nie tylko zwiększają autorytet sam w sobie, ale również prowadzą do zwiększenia oceny DA/DR, co przy dłuższej perspektywie jest naprawdę dobrą inwestycją.
Cennik artykułów sponsorowanych 2025
Ceny takich publikacji mogą się bardzo różnić w zależności od oczekiwać właściciela witryny, ale byliśmy w stanie stworzyć pewne widełki cen, które pomogą zrozumieć ogólny stan cenowy takiej promocji:
- Portale lokalne: 100-500 zł
- Portale branżowe (zazwyczaj średnia wielkość): 500-2000 zł
- Portale ogólnopolskie: 2000-15000 zł
W stosunku do roku 2023 można zaobserwować wzrost średnich cen o około 10% przy lokalnych stronach, lecz jeśli chodzi o portale z dużym zasięgiem to nawet 20%. Ceny te mogą być bardzo różne poprzez zewnętrzne aspekty, udało nam się zaobserwować duży wzrost cen w szczególności przed świętami czy wakacjami, tak samo, jak odnośnie branży, finanse czy technologia jest aktualnie najdroższa, gdzie gotowanie czy ogrodnictwo będzie o wiele tańsze do promowania. Bardzo ważne jest również, aby uważać na oszustwa, wszystko ma swoją cenę więc trzeba ostrożnie podejść do sytuacji gdzie promocja wydaje się być podejrzanie niska, czy nawet podejrzanie wysoka ze względu na potencjalnie nieadekwatny zwrot z bardzo dużej inwestycji.
Czynniki wpływające na cenę
Jeśli chodzi o kwestie porównywania cen, trzeba brać pod uwagę kilka znaczących czynników:
- Autorytet domeny (mi. DR, DA, ruch organiczny)
- Reputację danej strony czy witryny (jak długo operuje, czy jest popularna wśród danej niszy)
- Wielkość i w jakim stopniu inicjuje kontakt z odbiorcami (jak długo średnio użytkownik przegląda stronę, liczba użytkowników, bounce rate)
- Gdzie nasz artykuł będzie publikowany (czy jest to strona główna, czy jakaś mniejsza zakładka)
- Typ linków (dofollow jest droższy, nofollow tańszy)
- Wymagania odnośnie artykułu (długość, grafiki itp.)
- Dodatkowe usługi (takie jak newsletter, social media itp.)
- Czas realizacji (publikacje ekspresowe, czyli najczęściej tego samego dnia mogą podnieść stawkę o około 25%)
- Branża i zasięg geograficzny (strony z zasięgiem ogólnopolskim będą znacząco droższe niż strony lokalne)
ROI artykułów sponsorowanych
Dla mniej zaznajomionych, ROI jest skrótem z języka angielskiego znaczącym “Zwrot z inwestycji”. Dlaczego o tym mówimy? Oczywiście dlatego, że celem naszego artykułu jest dotarcie do nowych odbiorców i zysk z tej inwestycji. ROI oblicza się w prosty sposób:
ROI = (Przychód z kampanii – Koszt kampanii) / Koszt kampanii x 100%
Warto się skupić na kluczowych wskaźnikach, takich jak:
- Ruch bezpośredni z linków
- Konwersje
- Świadomość marki
- Obecność i zaangażowanie w social media
Wszystkie te wskaźniki mogą rosnąć lub maleć, dlatego warto porównywać wyniki co tydzień czy dwa, i być na bieżąco z trendami.
Jeśli chodzi, o co można się spodziewać, to sukcesywna marka e-commerce powinna osiągać ROI 150-200% w ciągu 6 miesięcy. Sukcesywna branża B2B powinna oczekiwać lekko ponad 200% ROI, takie wyniki pokazują sukces i rozwój marki. Trzeba pamiętać, że rozwój małego biznesu będzie mniejszy niż wielkiej korporacji, nie wolno się poddawać, nawet jeśli ROI będzie mniejszy niż oczekiwany. W takiej sytuacji warto przeanalizować ofertę i sposób promocji i podjąć odpowiednie decyzje na podstawie analizy. Pomóc mogą w tym: UTM, Analiza ścieżek konwersji, narzędzia takie jak Google Analytics, Ahrefs, SEMrush, Brand24, SentiOne. Zapoznanie z takimi sposobami i narzędziami pomoże w przyszłych promocjach i wyposaży nas w nowe umiejętności na następne kampanie.
Budżet na artykuły sponsorowane dla małych firm.
Teraz przedstawimy rekomendowane miesięczne inwestycje i gdzie kierować publikacje dla firm zaczynających swoją przygodę z artykułami sponsorowanymi:
- Mikro firmy (1-5 pracowników, zasięg lokalny) 500-1500 PLN, około 2-3 artykuły w lokalnych portalach.
- Małe firmy (5-20 pracowników, zasięg regionalny) 1500-5000 PLN, jedna publikacja na średniej wielkości portalu i kilka mniejszych na portalach lokalnych.
- Firmy rozwijające (20-50 pracowników, zasięg krajowy) 5000-15000 PLN, regularna obecność w dużych portalach branżowych i ogólnopolskich.
Bezpieczna strategia na rozpoczęcie promocji może wyglądać w taki sposób:
- 70% środków na portale z wysokim DR i zadowalającym autorytecie
- 30% środków na testy mniej popularnych portali, takich jak blogi czy lokalne serwisy
Aczkolwiek warto pamiętać, że szczególnie zaczynając, nie wszystko będzie perfekcyjnie dlatego warto zastosować się do analiz i sugestii, aby wiedzieć gdzie zacząć. Z porad, którymi się podzielimy to:
- Postarać się być w przedziale 200-500 PLN na artykuł (nie licząc portali o wielkim zasięgu gdzie cena będzie znacznie większa)
- Spróbować podjąć negocjację cenową o bezpiecznie 10% ceny, kiedy kupujemy kilka publikacji na jednej stronie
- Rozwijać relacje długoterminowe z sukcesywnymi portalami budując markę i zaznajomienie z portalem
- Regularne planowanie budżetu
- Negocjacja ceny w przypadku umów długoterminowych (np. 1 rok)
- Priorytetyzować portale najbardziej odpowiadające naszej grupie docelowej.
Z naszych doświadczeń, najczęstsze błędy, które firmy popełniają to:
- Wybieranie jednego drogiego artykułu, zamiast kilku mniejszych
- Wybieranie najtańszych ofert bez logicznego zwrotu
Tak samo, jak nie powinno się wybierać podejrzanie tanich stron, tak jak wcześniej pisaliśmy, czasami inwestycje na wielkich stronach nie będą adekwatne do zwrotu i warto rozłożyć budżet kampanii na wiele stron, aby być bezpiecznym w swojej inwestycji.
W sytuacji gdzie nasz budżet jest bardzo ograniczony albo dopiero co zaczynamy, są też darmowe alternatywy, które mogą pomóc:
- Barter z blogerami/content kreatorami: Taka wymiana produktu na promocję zazwyczaj będzie miała mniejszy zwrot niż sponsorowany artykuł, ale jest to dobra opcja do spróbowania.
- Promocja własnego produktu w social media: Założenie własnego Instagrama czy TikToka może pomóc w pokazaniu potencjalnym klientom swoich produktów, ważne jest, aby dobrze wybrać # naszych postów i postarać się wprowadzić jakieś popularne trendy do naszych postów.
Odnośnie oczekiwań ROI, zawsze będą one inne i zależą od sytuacji każdej firmy, normalne pozytywne wyniki, które powinny przynieść sukces na początek to:
- Mikro Firmy – 100-120% w 6 miesięcy
- Małe Firmy i Firmy rozwijające – 120-200% w ciągu roku
Gdzie publikować artykuły sponsorowane
Kwesta the wyboru jest kompletnie zależna od strategii i celów kampanii:
- Portale branżowe (skierowane do naszej docelowej grupy odbiorców)
- Portale ogólne (dla masowej promocji produktów skierowanych do większości ludzi)
- Blogi tematyczne (często docierają do lojalnych fanów hobby/pracy)
Publikacje można wykonywać osobiście poprzez kontakt z właścicielem albo wybrać bardziej sprawdzoną i bezpieczną metodę, czyli publikację poprzez płatne platformy, niektóre z nich, takie jak np. Collaborator, zapewniają gwarancję i bezpieczeństwo, co zdejmuje z naszych barków odpowiedzialność za monitorowanie stron z naszymi publikacjami.
Analiza konkurencji
Wszyscy wiemy jak ważne jest, aby być na bieżąco i wiedzieć co robi nasza konkurencja, są różne narzędzia, które pomogą nam śledzić ich poczynania: Ahrefs, SEMrush, Majestic. Można uzyskać szczegółowe informacje, takie jak:
- Na jakich i jakiego typu portalach konkurencja umieszcza swoje artykuły regularnie.
- Jakich tematyk i trendów używają do zgromadzenia największej ilości interakcji.
- Czy stosują promocje sezonowe np. Świąteczne przeceny, czy inne rodzaje wyprzedaży.
- W jakich miejscach publikują swoje linki, czy jest to środek tekstu, sam koniec czy zupełnie w innym niespodziewanym miejscu jak tekst główny, czy bio.
Platforma, która miałem okazję przetestować do tego celu, to Collaborator i funkcja “Moje Listy”. Automatyczna analiza, tak samo, jak proste tworzenie i zarządzanie listami było bardzo pomocne i zaoszczędziło mi wiele czasu. Aczkolwiek, najbardziej zaimponowało mi oznaczanie wartościowych witryn, monitorowanie nowych i przede wszystkim, wykrywanie w czasie rzeczywistym. Taka platforma jest dobrym pomysłem na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i częściowe zautomatyzowanie procesu.
Zobaczmy jak w prosty sposób przeanalizować backlinki konkurencji:
1. Narzędzie Ahrefs (Referring Domains) pozwala nam w prosty sposób uzyskać pełną listę domen, które kierują do stron konkurencji.
2. Przejdź do sekcji „Moje Listy”, stwórz nową listę, dodaj do 1000 adresów URL domen, przeanalizuj i uzyskaj backlinki swoich konkurentów.
Kryteria wyboru portali do publikacji
W tym punkcie, po prostu wymienimy kryteria, na których trzeba się skupić przy wyborze strony czy platformy na nasz artykuł sponsorowany, a to czy są one satysfakcjonujące, najlepiej będzie to zobaczyć poprzez porównanie kilku witryn i zobaczeniu jak wyglądają między sobą:
Ocena portalu
- SEO (DR, DA, referring domains)
- Ruch
- Jakość redakcyjna
- Ceny i oferowane usługi
- Warunki publikacji
- Zgodność z grupą docelową
- Zasięg geograficzny
- Bezpieczeństwo/Reputacja
Wymagania techniczne:
- Pozwolenia
- Wymagane liczby znaków
- Proces aplikacji
- Terminy publikacji
Czerwone flagi (Należy unikać!)
- Link farmy
- Strony z historią kar nałożonych przez Google
- Słabe UX
Na podstawie tych kryteriów warto przypisać do każdej kategorii wartość punktową i zrobić wykres dla porównania różnych stron. Jest to bardzo ważne, strona, którą wybierzemy, sama w sobie ma duże znaczenie. Szczególnie dla algorytmów Google. Linki z uznanych, tematycznych i przede wszystkim zgodnych źródeł wysokiej jakości podniesie pozycję SERP, a wartość treści też będzie zwiększona poprzez regularne pozycjonowanie linków.
Analiza wskaźników Ahrefs domeny
Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z działaniem Ahrefs, dostarcza kluczowe metryki i wartości, które posłużą do oceniania autorytetu strony. Odczytywanie Ahrefs jest proste i bezpośrednie, dlatego warto się z nim zapoznać. Warto pamiętać jednak, że trzeba przeanalizować nagłe spadki i wzrosty DR/UR, mogą one świadczyć o karach Google lub agresywnym link building, tego chcemy unikać a robiąc benchmarking danych DR/UR można trafnie ocenić wartość portalu. Polecane jest, żeby łączyć dane Ahrefs z SimilarWeb i Senuto dla lepszej trafności finalnego werdyktu.
Sprawdzanie profilu linków.
Linki, które prowadzą do naszej domeny, nie są sobie równe i trzeba regularnie sprawdzać, co przynosi nam najwięcej korzyści, a co powinno być zmienione. Z pomocą przychodzi nam znowu narzędzie Ahrefs, używając go można w prosty sposób, zobaczyć co wymaga zmiany.
Sprawdzając profil linków, musimy skupić się przede wszystkim na:
- Liczba i jakość powiązanych referring domain.
- Stosunek Dofollow/Nofollow
- Dystrybucja tekstów kotwic
- Tempo przyrostu linków
Pomoże to nam ocenić naturalność i potencjalne ryzyko kar, co jest bardzo ważne i nie może zostać przeoczone!
FAQ
1. Czym różni się artykuł sponsorowany od zwykłej reklamy?
Największa różnica to to, że artykuł sponsorowany jest naprawdę wartościową i rozbudowaną treścią, jedynie subtelnie nakierowujący na markę i uzyskanie zainteresowania klientów. Reklama działa bardziej bezpośrednio i jest nastawiona jedynie na przyciągnięcie uwagi, nie daje ona żadnych benefitów dla czytelnika.
2. Ile linków można umieścić w artykule sponsorowanym?
Ważne jest, żeby nie przesadzić z ilością linków, rozproszy to czytelników i zadziała negatywnie na SEO. Optymalnie powinniśmy wstawić 1 lub 2 linki, odpowiednio do strony głównej naszej witryny lub specyficznej oferty omawianej w artykule.
3. Jak wybierać anchor text w artykułach sponsorowanych?
Najlepiej zastosować przejrzystą i jasną frazę, żeby odpowiadała ona naszemu artykułowi i pokazała czytelnikom czego się spodziewać. Lepiej unikać niepotrzebnej optymalizacji i skracania, a skupić się na zachowaniu kontekstu.
4. Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?
Oczywiście musisz zainteresować czytelników! Dobry artykuł sprawi, że czytelnika zaciekawi, czego może się w nim spodziewać, przedstawi wartość i zysk, jaki można uzyskać z dokładnego przeczytania artykułu, wzbudzi potrzebę i przede wszystkim, zachęci do działania!
5. Jak dobierać słowa kluczowe do artykułów sponsorowanych?
Trzeba wiedzieć, czego oczekują nasi docelowi odbiorcy i jakie frazy mogą wpisywać w przeglądarkę. Najlepiej skupić się na średniej długości terminach, które zachowują specyfikę tematu, a unikać ogólnych stwierdzeń/terminów, które można zadać w zupełnie innym temacie.