Bieganie stało się bardzo modne. Jakie buty do biegania wybrać?

Karolina 17 maja 2024 08:00

Twoi znajomi zaczęli biegać i ty też zastanawiasz się, czy nie powinieneś zacząć? A może chcesz zgubić zbędne kilogramy i podjąłeś decyzję, że musisz się więcej ruszać? A może lekarz zalecił ci bieganie jako formę zwalczenia twoich dolegliwości?

Jakikolwiek jest twój powód aby zacząć biegać po prostu to zrób! W tym wypadku najtrudniejszy jest pierwszy krok. A później już jakoś leci i albo ci się to spodoba, albo stwierdzisz, że to jednak nie dla ciebie. W każdym razie, aby zaoszczędzić sobie bólu i czuć się bardziej komfortowo wykonując te dyscyplinę sportową, należy kupić dobre i wygodne buty do biegania. Jak to zrobić, żeby trafić w dziesiątkę? Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu będziesz już to wiedział.

Jakie buty do biegania wybrać?

Na rynku dostępna jest cała masa przeróżnych modeli butów do biegania z wielu różnych firm. Jeśli jesteś już doświadczonym biegaczem, zapewne masz swoje ulubione, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem możesz czuć się przytłoczony wyborem.

Na co więc zwrócić uwagę przy kupnie?

  • Rodzaj nawierzchni – Gdzie będziesz biegał? Asfalt, bieżnia, leśne ścieżki, a może górskie szlaki? Inne buty sprawdzą się na twardej nawierzchni, a inne w terenie.
  • Waga biegacza – Im większa waga tym lepszej amortyzacji będziemy potrzebowali i musimy szukać takich butów, które nam ją zapewnią.
  • Typ stopy – W zależności od tego, jak stawiamy stopę, to w taki sposób powinniśmy dobrać buty.
  • Drop – czyli różnica wysokości między piętą a palcami. Wysoki drop (8-12 mm) sprawdzi się dla biegaczy lądujących na pięcie, zapewniając miękkie lądowanie. Niski natomiast (0-6mm) nada się dla osób lądujących na śródstopiu lub przedniej części stopy.

Buty do biegania – rodzaje

Wiemy już na co zwrócić uwagę przy kupnie. Jakie są jednak rodzaje butów do biegania i na jakie kryteria można je podzielić?

Rodzaj stopy i pronacja

  • Buty neutralne – przeznaczone dla biegaczy z neutralną stopą, to znaczy taką, która nie wykazuje tendencji do nadmiernego wykręcania się do wewnątrz (pronacja) lub na zewnątrz (supinacja).
  • Buty ze stabilizacją – stworzone dla biegaczy z nadpronacją, czyli nadmiernym wykręcaniem stopy do wewnątrz podczas biegu.
  • Buty amortyzowane – dedykowane biegaczom z supinacją, czyli nadmiernym wykręcaniem stopy na zewnątrz podczas biegu.

Rodzaj nawierzchni

  • Buty na asfalt – charakteryzują się dobrą amortyzacją i przyczepnością na twardych nawierzchniach.
  • Buty w teren – posiadają agresywny bieżnik, który zapewnia przyczepność na nierównym terenie, oraz dodatkowe wzmocnienia chroniące stopę przed kamieniami i korzeniami.

Przeznaczenie

  • Buty treningowe – uniwersalne buty do codziennych treningów, zapewniające odpowiednią amortyzację i wsparcie.
  • Buty startowe – lekkie i dynamiczne buty przeznaczone do zawodów, minimalizujące wagę i maksymalizujące efektywność biegu.
  • Buty maksymalnie amortyzowane – zapewniają maksymalną amortyzację i komfort, idealne dla biegaczy o dużej wadze lub preferujących miękkie lądowanie.
  • Buty startowe – lżejsze i bardziej dynamiczne, przeznaczone do zawodów i szybkich treningów.
  • Buty terenowe (trailowe) – zaprojektowane do biegania w trudnym terenie. Zapewniają dodatkową ochronę stopy.

Gdzie kupić buty do biegania?

Buty do biegania można kupić w wielu miejscach. Przede wszystkim można je dostać stacjonarnie np. w sklepach znanych marek sportowych lub po prostu w sklepach sportowych. Jeżeli nie mamy czasu na zakupy w galerii handlowej, te same sklepy możemy oczywiście znaleźć w Internecie.

Podsumowując można powiedzieć, że bieganie naprawdę stało się bardzo popularne. Jest to sport dostępny dla wszystkich, wystarczy tylko zaopatrzyć się w wygodny strój i buty i ruszać w trasę!

Bądź na bieżąco
34.6kobserwujących
417obserwujących
996subskrybentów
2kobserwujących
Karolina
Menu