Dlaczego przepuklina pachwinowa może być groźna?

Przepuklina pachwinowa (łac. hernia inguinalis) to najczęściej diagnozowany typ przepuklin brzusznych. Jak sama nazwa wskazuje, przepuklina ta jest zlokalizowana w okolicy pachwiny. Stan ten objawia się obrzękiem w rejonie pachwiny, który często ulega powiększeniu podczas śmiechu, kaszlu lub ćwiczeń fizycznych. Miej świadomość, że jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna. Dowiedz się, jaka jest etiologia tej przypadłości. Czy przepuklina pachwinowa wymaga operacji?
Przyczyny przepukliny pachwinowej
Przepuklina pachwinowa może być wrodzona i wynikać z wad jamy brzusznej zarodka powstałych na etapie rozwoju płodowego dziecka. U części osób diagnozowana jest także przepuklina pachwinowa nabyta, która zwykle jest związana z wykonywaniem pracy wysiłkowej, co angażuje mocno mięśnie brzucha i prowadzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.Zastanawiasz się, jakie rodzaje przepukliny pachwinowej wyróżniamy? Są to:
- pośrednia przepuklina pachwinowa,
- bezpośrednia przepuklina pachwinowa,
- przepuklina pachwinowa prosta (przyśrodkowa),
- przepuklina pachwinowa skośna.
Poznaj objawy przepukliny pachwinowej. Jakie są czynniki ryzyka?
Początkowo przepuklina pachwinowa często nie daje żadnych widocznych objawów. Z czasem możesz jednak zauważyć miękkie wybrzuszenie w okolicy pachwiny, które staje się bardziej widoczne przy napinaniu mięśni brzucha. Inne wczesne objawy przepukliny to dyskomfort, uczucie ciężkości lub ciągnięcia w pachwinie. Niektórzy Pacjenci skarżą się też na ból, który może promieniować do uda. U mężczyzn może wystąpić też obrzęk okolicy jąder. Jakie są czynniki ryzyka rozwoju przepukliny pachwinowej? Do głównych zalicza się m.in.:
- POChP,
- nadwaga i otyłość,
- przerost gruczołu krokowego,
- przewlekły kaszel,
- nikotynizm,
- przewlekłe zaparcia,
- częste podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- zaburzony metabolizm kolagenu,
- liczne ciąże i porody,
- przebyte w przeszłości urazy,
- zespół Ehlersa-Danlosa i Marfana.
Na czym polega leczenie przepukliny pępkowej?
Diagnostyka przepukliny pachwinowej obejmuje wywiad medyczny i badanie fizykalne, często wzbogacone o próbę Valsalvy. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości co do rozpoznania, może zlecić Ci też wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak:
- ultrasonografia jamy brzusznej,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny.
Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja przepukliny pachwinowej (metodą tradycyjną lub laparoskopowo) przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Metoda laparoskopowa jest mało inwazyjna, skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencję. W zależności od wybranej techniki zabiegowej procedura trwa 30-90 minut i nie wymaga z Twojej strony specjalnych przygotowań. Wiedz jednak, że przed operacją czeka Cię wizyta kwalifikująca do zabiegu (konsultacja z lekarzem anestezjologiem). Operacja jest przeprowadzana jeśli odczuwasz przewlekły ból lub istnieje wyraźne ryzyko uwięźnięcia jelit. Jakie są przeciwwskazania do operacji przepukliny pachwinowej? Są to m.in.:
- ciężkie choroby układu krążenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- podeszły wiek,
- BMI ciała większe, niż 30,
- zły stan ogólny,
- niedokrwistość,
- nieustabilizowane nadciśnienie,
- rozległe stany zapalne otrzewnej.