Jak dobrać osuszacz powietrza do domu i mieszkania?
Materiał sponsorowany
Osuszacz powietrza to jeden ze sposobów zadbania o jakość powietrza. Jest on przydatny jeśli szyby robią się mokre, pojawia się pleśń, lub poziom wilgotności przekracza 60%. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać sprzęt do swoich warunków i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Jak dobrać moc osuszacza do metrażu?
Dobór moc osuszania do wielkości metrażu nie musi być wcale trudna. Oczywiście dobór wydajności sprzętu jest zależny od stopnia zawilgocenia i charakterystyki wnętrza.
Do oszacowania potrzebnej wydajności osuszacza, potrzebny będzie prosty wzór. Docelową wydajność uzyskamy po podzieleniu metrażu na pół. Warto pamiętać, że wynik jest wyrażony w litrach na dobę.
Dla wnętrza o wielkości 30 m² odpowiedni będzie osuszacz o wydajności 15 l na dobę.
W przypadku wnętrz o wielkości 40 m² potrzeba osuszacza o wydajności 20 l na dobę.
Czym jest wilgotność i jak ją mierzyć?
Wilgotność to zawartość pary wodnej w powietrzu. Najlepiej, aby zawierała się ona w granicy od 40 do 60%. Takie warunki są zdrowe dla człowieka i sprzyjają żywotności materiałów budowlanych.
Do badania poziomu wilgotności służy higrometr. Takie urządzenie kupisz w sklepie budowlanym za kilkadziesiąt złotych.
Co istotne, higrometr to także element wyposażenia osuszacza powietrza. Z tego względu polecamy zakup osuszacza do ustawienia, ale także sprawdzenia poziomu zawartości wody w powietrzu.
Czym grozi zbyt wysoka wilgotność powietrza?
Wilgotność, która przekracza 60%, prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Są one niezwykle groźne dla zdrowia i kondycji budynku.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych oraz zniszczeń konstrukcji domu, czy mebli.
Długotrwałe przebywanie w takich warunkach wywołuje ból głowy i mięśni, choroby reumatyczne, rozwój alergii, podrażnienie oczu, czy rozwój chorób układu oddechowego.
Popularne modele osuszaczy
Najlepszy osuszacz powietrza to model kondensacyjny o wysokiej wydajności i funkcjonalności. Jeśli stoisz przed wyborem urządzenia, zwróć uwagę na moc osuszania, pojemność zbiornika na skropliny i funkcje dodatkowe. Poznaj modele, które wyłoniliśmy jako najlepsze do użytku domowego!
VACO VC3504
Przykładem wydajnego osuszacza powietrza jest model Vaco VC3504. Ten nowoczesny sprzęt pomoże Ci w walce z pleśnią, grzybami i wysoką wilgotnością.
Jeśli chodzi o parametry, jego wydajność to 30 l na dobę, a pojemność zbiornika na wodę to aż 6,5 l. W tym modelu wilgotność możesz ustawić w zakresie od 30 do 80%.
Osuszacz VACO VC3504 jest wyposażony w moduł Wi-Fi, Timer, higrometr i higrostat oraz kolorowy wskaźnik poziomu wilgotności.
Polecamy go zarówno do domu i mieszkania, jak i do biura. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagany jest obniżenie wilgotności.
Produkt jest dostosowany do pomieszczeń o wielkości do 60 m².
Fersk Torr
Innym godnym polecenia modelem jest osuszacz Fersk Torr. Jest on dostępny w dwóch wersjach — o wydajności na poziomie 20 i 30 litrów na dobę. Jego zbiornik na wodę ma pojemność 4 litrów.
Urządzenie działa w trybie automatycznym i ciągłym, co pozwala dostosować jego pracę do potrzeb i warunków. Dodatkowo model ten posiada opcję sterowania za pomocą Wi-Fi.
Wyróżnikiem tego osuszacza jest filtr HEPA, który neutralizuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Dodatkowo posiada on jonizator powietrza, który wspomaga cały proces oczyszczania.
To urządzenie nadaje się do pomieszczeń o wielkości do 40 m².
Dobór osuszacza powietrza do domu — podsumowanie
Zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności pomoże Ci uniknąć problemów z grzybem i pleśnią. Jednym ze sposobów na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w powietrzu jest użycie osuszacza kondensacyjnego.
Wybierając takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na modele o wysokiej wydajności, dużej pojemności zbiornika na skropliny oraz przydatnych funkcjach dodatkowych, jak filtr HEPA, jonizator powietrza czy sterowanie Wi-Fi.
Popularne i polecane modele to m.in. VACO VC3504 oraz Fersk Torr.
Wydajność osuszacza powinna być dopasowana do metrażu pomieszczenia. Możemy przyjąć, że wydajność w litrach na dobę powinna stanowić połowę metrażu pomieszczenia.
Warto jednak wybrać nieco mocniejszy odwilżacz, który upora się z wilgocią w szybszym tempie.
Poza tym polecamy kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu za pomocą osuszacza lub higrometru. Powinna ona się zawierać w przedziale od 40 do 60%. Takie warunki są zdrowe dla człowieka i sprzyjają żywotności materiałów budowlanych