Jakie są rodzaje rowerów górskich?
Rowery górskie – kiedyś prezenty komunijne, dziś – towarzysze codzienności osób w każdym wieku. Mimo, że nazywają się „górskimi”, coraz częściej spotykamy je w miastach, służąc nam jako środek transportu np. do pracy. Jakie są rodzaje rowerów górskich i czy warto się na taki zdecydować?
Rowery górskie – rodzaje
Rowery górskie (MTB) różnią się konstrukcją, przeznaczeniem i wyposażeniem. Na rynku mamy ich do wyboru naprawdę sporo. Wyróżniamy m.in.:
- Cross-country (XC) – Lekkie i szybkie rowery przeznaczone do jazdy po mniej wymagających trasach. Mogą mieć sztywną ramę (hardtail) lub pełne zawieszenie (full suspension).
- Enduro – Rowery góskie do agresywnej jazdy w dół, ale radzące sobie również z podjazdami. Mają pełne zawieszenie o skoku 150-170 mm.
- Trail – Wszechstronne rowery do jazdy po różnorodnych trasach, zarówno pod górę, jak i w dół. Zazwyczaj mają pełne zawieszenie o skoku 120-140 mm.
- Downhill (DH) – Rowery stworzone do ekstremalnej jazdy w dół po bardzo trudnych trasach. Mają pełne zawieszenie o dużym skoku (200 mm i więcej) oraz mocną konstrukcję.
- Fatbike – Rowery z bardzo szerokimi oponami, przeznaczone do jazdy po śniegu, piasku i innych trudnych nawierzchniach.
Popularni producenci rowerów w Polsce
W Polsce mamy wiele firm, które zajmują się produkcją rowerów, również górskich. Są to m.in.:
- Kross – Jeden z największych polskich producentów rowerów, oferujący szeroki wybór modeli MTB w różnych kategoriach cenowych.
- Romet – Kolejny duży polski producent, znany z dobrych rowerów w przystępnych cenach.
- NS Bikes – Polska marka specjalizująca się w rowerach do enduro i downhill.
- DARTMOOR – Polski producent rowerów górskich, szczególnie popularny wśród miłośników enduro i trailu.
To na jaki rower górski się zdecydować zależy już tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Warto zastanowić się na jakich trasach będziemy jeździć i czy zależy nam na spokojnych przejażdżkach, czy raczej na tych, które podnoszą adrenalinę.
Rowery górskie można kupić w sklepach sportowych lub sklepach rowerowych, zarówno tych stacjonarnych jak i online. W razie wątpliwości warto poczytać opinie lub zapytać o poradę personel sklepu.