Katar – nieprzyjemny objaw, który można skutecznie łagodzić
Artykuł sponsorowany
Katar i uczucie zatkania nosa to jedne z najbardziej uciążliwych dla pacjenta objawów przeziębienia. Jak skutecznie pozbyć się kataru? Co stosować, aby odblokować zatkany nos i przywrócić swobodny oddech?
Jak leczyć katar?
Lek na katar – Apteka dla Rodziny oferuje szeroki wybór preparatów łagodzących ten objaw. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb można sięgnąć po krople do nosa, tabletki, zestaw do płukania nosa, plastry aromatyczne czy też specjalne sztyfty z olejkami eterycznymi. Jak zatem zdecydować się na wybór konkretnego produktu?
Jeśli nos jest zatkany, warto wybrać krople lub spray z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Substancje te obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa. W konsekwencji przywracają swobodny oddech. Jeśli pacjent zmaga się z uczuciem suchości lub podrażnienia po apliakacji takich kropli, może sięgnąć po preparat, który zawiera dodatkowo kwas hialuronowy (np. Sudafed HA) czy też dekspantenol. Składniki te nawilżają, łagodzą i zmniejszają podrażnienie śluzówki. Osoby, które lubią uczucie chłodu, mogą natomiast wybrać spray, który oprócz substancji obkurczającej zawiera też chłodzący mentol (np. Otrivin Menthol). Dostępny jest też aerozol z odświeżającym eukaliptusem (Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus).
Przy lejącym katarze, lepsze efekty może przynieść lek, w którego składzie znajduje się substancja ograniczająca ilość tej wydzieliny. Przykładem jest bromek ipratropium obecny w leku Otrivin ipra Max. Powinien dobrze sprawdzić się u pacjentów, którzy skarżą się na obfity, uciążliwy wyciek wydzieliny z nosa. Krople do nosa na aptekadlarodziny.pl mają różne wskazania wiekowe, których należy przestrzegać. Powinny być one stosowane jedynie przez kilka dni.
Jak łagodzić katar?
W łagodzeniu męczącego kataru skuteczne są też leki z pseudoefedryną. Tabletki są szczególnie polecane osobom, które źle tolerują krople i spraye. Leki z pseudoefedryną mogą być pomocne, jeśli oprócz kataru pacjent zmaga się z uczuciem ucisku w obrębie zatok. Preparaty te nie powinny być jednak stosowane przez osoby z ciężkim nadciśnieniem tętniczym. Tabletki na katar w ofercie Apteki dla Rodziny mogą zawierać w składzie nie tylko pseudoefedrynę, ale także ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
U dzieci dobrze sprawdzają się plastry aromatyczne. Uwalniają one olejki eteryczne, które następne są wdychane przez małego pacjenta. Plastry można przykleić do ubranka lub łóżeczka. Nie powinny mieć one bezpośredniej styczności ze skórą dziecka. Pomocna może być też kąpiel w płynie z dodatkiem olejków. Inhalowanie olejów eterycznych działa odświeżająco i wspomaga przywrócenie swobodnego oddechu.
Dodatkowo, przy katarze warto pamiętać o płukaniu nosa. Dostępne są specjalne zestawy z butelką i saszetkami z proszkiem, które umożliwiają efektywne przeprowadzenie irygacji. Zmagając się z przeziębieniem, warto też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu oraz odpoczynku.