Kosmetyki fryzjerskie a drogeryjne – poznaj różnice!

“Włosy niczym z salonu fryzjerskiego” – to zdanie niezwykle często towarzyszy reklamom kosmetyków do włosów o wyjątkowych właściwościach i działaniu, obiecując efekty zbliżone do tych, które otrzymujemy podczas stylizacji u profesjonalisty. Co tak naprawdę się za nim kryje i czy drogeryjne kosmetyki mogą przynieść takie same efekty, jak profesjonalne? Odpowiadamy!
Czym się różnią kosmetyki fryzjerskie i drogeryjne?
Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów jest kluczowy dla ich zdrowia i pięknego wyglądu. Obejmuje to nie tylko grubość, porowatość, objętość (lub jej brak), typ skrętu, podatność na zniszczenia czy ogólną kondycję pasm, ale również ewentualne problemy ze skórą głowy, takie jak osłabienie cebulek włosowych, łupież, łojotok, AZS, łuszczyca, grzybica, stany zapalne, podrażnienia, nadmierne wypadanie włosów czy łysienie. Ponieważ na rynku kosmetycznym dostępne są zarówno produkty profesjonalne, jak i te drogeryjne, nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję i znaleźć te dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Często pojawia się również pytanie: czy kosmetyki profesjonalne i drogeryjne w ogóle czymś się różnią, a może jest to wyłącznie chwyt marketingowy? Odpowiedź jest prosta: nie bez powodu po wyjściu od fryzjera nasze włosy prezentują się tak pięknie!
Stężenie składników aktywnych
Główną różnicą pomiędzy kosmetykami fryzjerskimi a drogeryjnymi jest stężenie substancji aktywnych. Produkty profesjonalne zawierają ich więcej, co sprawia, że są bardziej skoncentrowane i efektywne. Lepiej penetrują łuski włosów i dostarczają do ich wnętrza silną dawkę składników odżywczych, wzmacniających czy nawilżających, a także innowacyjnych substancji i kompleksów o konkretnym działaniu, np. intensywnie regenerującym, ochronnym, odbudowującym mostki siarczkowe czy zwiększającym pełność włosów. Z kolei kosmetyki drogeryjne mają niższe stężenie składników aktywnych, co może wymagać częstszego stosowania lub stosowania większej ilości produktu. Ich działanie nie jest też równie silne – rzadko przynosi tak wyraźne i szybkie efekty.
Dostępność i ceny
Kosmetyki fryzjerskie są często dostępne w specjalistycznych hurtowniach, salonach fryzjerskich oraz w renomowanych sklepach internetowych, takich jak Boscoshop.pl. Kupując w takich miejscach mamy pewność jakości oraz możemy liczyć na profesjonalną konsultację i doradztwo. Z kolei kosmetyki drogeryjne są łatwo dostępne w supermarketach czy drogeriach, co czyni je bardziej przystępnymi dla przeciętnego konsumenta. Dodatkowo profesjonalne produkty fryzjerskie są droższe, niż drogeryjne, chociaż zwykle są bardziej ekonomiczne – dzięki skoncentrowanym formułom i wysokiemu stężeniu substancji aktywnych, finalnie zużywamy ich mniej.
Dostosowanie do indywidualnych potrzeb
Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie często oferują szeroką gamę produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb różnych typów włosów, ich porowatości, typu skrętu, ogólnej kondycji, stanu skóry głowy oraz efektów, które chcemy osiągnąć podczas ich stosowania. Dzięki temu umożliwiają precyzyjne dobranie produktów do swoich włosów oraz skalpu, co może być trudniejsze w przypadku kosmetyków drogeryjnych – są one bardziej uniwersalne i zwykle oferują jedynie podział na włosy cienkie, kręcone oraz nadmiernie przetłuszczające się.
Etapy pielęgnacji
Szampon i odżywka to najczęściej wszystkie etapy serii kosmetyków drogeryjnych. Jednak w przypadku konkretnych problemów, np. braku objętości, zniszczenia struktury kosmyków czy nadprodukcji sebum to za mało, aby przywrócić włosom zdrową kondycję. Serie produktowe profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich obejmują zwykle szerszy rytuał pielęgnacyjny. W jego skład wchodzą nie tylko szampon i odżywka, ale również (w zależności od potrzeb i oferowanych efektów): serum, maska, lotion, ampułki, olejek, pianka, booster, krem, odżywka bez spłukiwania czy wcierka do skóry głowy.
Doświadczenie i nowe technologie
Produkty profesjonalne, które oferują znane marki fryzjerskie, nie bez przyczyny są stosowane w salonach i u najlepszych stylistów. Dzięki regularnemu poddawaniu ich testom i badaniom, gwarantują regularne dostosowywanie formuł i tworzenie nowych technologii, mających na celu zaoferowanie jeszcze lepszych efektów. Ich składy są często konsultowane z dermatologami i trychologami, a osoby odpowiedzialne za tworzenie formuł posiadają dogłębną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, które umożliwiają stworzenie produktów z wysoką zawartością substancji aktywnych o udowodnionym działaniu.
Wydajność i ekonomia stosowania
Ze względu na wyższe stężenie składników aktywnych, kosmetyki fryzjerskie są zazwyczaj bardziej wydajne. Choć ich cena jest wyższa, w dłuższej perspektywie mogą okazać się bardziej ekonomiczne, ponieważ zużywamy ich mniej. Natomiast produkty drogeryjne, chociaż wydają się być tańsze, mogą wymagać częstszego stosowania i kupowania nowych opakowań ze względu na większe zużycie.
Bezpieczeństwo stosowania
Ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych, nieumiejętne stosowanie kosmetyków fryzjerskich lub wybranie nieodpowiednich dla siebie może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak przeciążenie włosów czy podrażnienie skóry głowy. Dlatego ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta lub skonsultować wybór i sposób użycia z profesjonalistą, np. zaufanym fryzjerem czy konsultantem hurtowni.