Najpopularniejsze gry e-sportowe w Polsce – które tytuły królują na scenie?

Artykuł sponsorowany
Esport szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. Rozwija się tam w imponującym tempie, przyciągając coraz więcej graczy i fanów. Ważną rolę odegrały w tym turnieje, zarówno lokalne, jak i na dużą skalę, a także szereg znanych drużyn z tego kraju. Ale wraz z tym rozwojem pojawiło się pytanie: które gry e-sportowe są najpopularniejsze w Polsce i dlaczego? W tym artykule opowiemy o najważniejszych tytułach, które zdominowały polską scenę e-sportową.
Counter-Strike 2
Naszą opowieść powinniśmy zacząć od najpopularniejszej dyscypliny eSportowej ostatniego roku – Counter-Strike 2. CS2 posiada największą bazę graczy online, która wynosi średnio 1 milion graczy, a duża część z nich pochodzi z Polski. Warto zaznaczyć, że sukces ten był możliwy dzięki wieloletniej popularyzacji gry i wydawaniu nowych wersji. CS:GO stał się bardzo popularny w Polsce, a jego następca, Counter-Strike 2, z powodzeniem przejął tę rolę. W CS2 można zobaczyć dużo dynamicznych pojedynków drużynowych, więcej startegii i refleksu, czyli wszystko to, co docenia polska publiczność.
Choć w Polsce nie ma obecnie drużyn światowej klasy, to lokalna scena radzi sobie całkiem nieźle. Illuminar Gaming, AGO czy Anonymo Esports są na dobrych pozycjach, a wszystkie z nich znajdują się w pierwszej setce najlepszych drużyn w tym sezonie. Dzięki regularnej organizacji nowych turniejów, lig i wydarzeń, coraz więcej polskich drużyn staje się profesjonalistami i zdobywa sławę w zawodach mashupowych.
Fortnite – battle royale bez granic
Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier battle royale i prawdopodobnie najpopularniejsza wśród młodego pokolenia. Przede wszystkim jest interesująca ze względu na dużą dynamikę meczów i unikalny system budowania, którego nie ma w żadnej innej grze. Ponadto twórcy regularnie organizują międzynarodowe turnieje z ogromnymi pulami nagród, w których rywalizuje wiele polskich drużyn i graczy odnoszących w nich sukcesy.
Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi treningowemu, polscy gracze coraz częściej zdobywają wysokie miejsca w prestiżowych turniejach Fortnite z pulami nagród sięgającymi kilkuset tysięcy dolarów. Choć gra skierowana jest głównie do młodych graczy, na egamers można przeczytać, że Fortnite stanowi trzon eSportu w Polsce. Dzięki otwartym kwalifikacjom i wydarzeniom online, każdy może spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie w tym kraju.
Popularności grze dodaje fakt, że w ogóle się nie zaszufladkowała. Fortnite nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe sezony, mechaniki i tryby rozgrywki, a polska społeczność to uwielbia. Dynamiczny rozwój profesjonalnej sceny Fortnite w Polsce oznacza więc, że krajowy wektor eSportu zmierza w dobrym kierunku i coraz więcej młodych talentów ma szansę sprawdzić się na profesjonalnym poziomie.
EA Sports FC – e-sport dla fanów piłki nożnej
Piłka nożna to wyjątkowy sport i najpopularniejsza gra. Jego wpływ jest tak duży, że rozprzestrzenił się na eSport. EA Sports FC (FIFA) od dziesięcioleci uznawana jest za jedną z najpopularniejszych gier komputerowych, rozprzestrzeniając swoje wpływy szczególnie w krajach europejskich. W Polsce wirtualna piłka nożna przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalnych graczy i fanów. Dzięki obecności krajowej ligi zawodowej, turnieje EA Sports FC cieszą się dużą popularnością. Chociaż nagrody pieniężne nie są tak duże jak w innych dyscyplinach, obecność wydarzeń na czacie rekompensuje ten fakt.
W Polsce otwiera się coraz więcej akademii dla graczy e-sportowych, a drużyny narodowe biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach. Polska ma nawet własną narodową drużynę e-sportową, więc rozwój idzie w dobrym tempie. Jeśli więc jesteś fanem piłki nożnej i e-sportu, z przyjemnością obejrzysz lokalną ligę zawodową.
Dota 2

Przejdźmy do wisienki na torcie – Dota 2. Ta gra jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin eSportowych wszech czasów, a także najbardziej dochodową. Pula nagród The International (najpopularniejszego turnieju Dota 2) rośnie nieprzerwanie od 2011 roku i jak dotąd nikt nie był w stanie jej dogonić. Na pierwszym TI wynosiła ona 1,6 miliona dolarów, a na dziesiątym już ponad 40 milionów dolarów, co jest absolutnym rekordem w całej branży eSportowej.
W Polsce Dota 2 ma silną społeczność, która jest bardzo oddana grze. Defence of The Ancients 2 wymaga doskonałej znajomości mechaniki gry, strategii i umiejętności pracy zespołowej, dlatego też uznawana jest za najtrudniejszą dyscyplinę e-sportową. Jeśli chodzi o profesjonalną scenę, polscy gracze i drużyny próbują przebić się na światową scenę. Najbardziej znanym polskim graczem jest Nisha, członek Team Liquid. W swojej karierze grał w wielu silnych roomach, a nawet zajął 2. miejsce na The iNternational 2022 jako członek Team Secret. Zawodnik ma zaledwie 24 lata i swoim przykładem pokazuje polskim graczom, jak budować esportową karierę.
Jeśli chodzi o drużyny, Polska ma lokalne turnieje i ligi, które stwarzają odpowiednie warunki do ich rozwoju. Równie ważne jest istnienie profesjonalnych organizacji, które wspierają rozwój sceny Dota 2, organizując amatorskie i półprofesjonalne zawody oraz budując infrastrukturę. Transmisje z wydarzeń na Twitchu i YouTube pomagają zwiększyć popularność gry, co przyczynia się do większej rozpoznawalności rozgrywki i sal na lokalnej scenie. W rezultacie coraz więcej młodych graczy traktuje Dota 2 jako szansę na rozwój swojej kariery, a lokalna scena stopniowo zyskuje na znaczeniu i staje się bardziej konkurencyjna niż w Europie.
Wnioski
Zbierając wszystkie fakty możemy potwierdzić, że polska scena e-sportowa rozwija się w szalonym tempie, a gry takie jak Counter-Strike 2, Fortnite, EA Sports FC czy Dota 2 są tego dowodem. Niezmiennie przyciągają one dużą liczbę graczy i dostarczają fanom pozytywnych emocji. Choć każda z tych gier ma swoje unikalne cechy, to wszystkie łączy wspólna cecha – zaangażowanie różnych grup graczy.
Rozwój infrastruktury e-sportowej, organizacja prestiżowych turniejów oraz wsparcie sponsorów przyczyniają się do wzrostu popularności e-sportu w Polsce w równym stopniu, co same dyscypliny. Można zatem oczekiwać, że rozwój ten będzie kontynuowany w kolejnych latach, a do listy najpopularniejszych gier na polskiej scenie esportowej dołączą nowe tytuły.