Pustaki szklane w budownictwie mieszkaniowym – jakie mają parametry techniczne i właściwości

ART 29 listopada 2024 11:26

Artykuł sponsorowany

Pustaki szklane bez wątpienia są materiałem coraz chętniej stosowanym w mieszkaniach. Świetnie prezentują się wykonane z nich ścianki działowe, jak i półścianki, ale mogą zastąpić także okna, tam gdzie nie mogą być one stosowane albo stanowić część konstrukcji mebli, bo i takie zastosowanie ostatnio coraz częściej się spotyka w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Jakie są parametry techniczne i właściwości pustaków szklanych? Gdzie najlepiej się sprawdzają w mieszkaniach?

Poznaj parametry techniczne pustaków szklanych

Pustaki szklane różnią się między sobą przepuszczalnością światła. Generalnie przepuszczają pomiędzy 60 a 80% światła, jednak te parametry są inne w zależności od rodzaju szkła i jego wykończenia. Najwięcej światła, jak można się domyślić, przepuszczają pustaki bezbarwne. Jest to wartość pomiędzy 75 a 80%. Stopień przepuszczalności światła pustaków szklanych kolorowych zależny jest od ich barwy, a także nasycenia koloru. Barwione w masie przepuszczają do 65% światła, a barwione powierzchniowo – 55%. Pustaki szklane mogą być używane do tworzenia całych ścian działowych ze względu na to, że spełniają normy dotyczące dźwiękoszczelności pomiędzy pokojami, która w standardzie podstawowym wynosi 30 dB, a podwyższonym 40 dB, a także pomiędzy pokojami a łazienką. Tutaj w standardzie podstawowym norma wynosi 35 dB, a w standardzie podwyższonym 45 dB. Warto wiedzieć, że wskaźnik izolacyjności akustycznej tych materiałów wynosi od 40 do 45 dB. Odporność na ściskanie pustaków szklanych wynosi 6 MPa. Są jednak ścianami samonośnymi, co oznacza, że nie może się na nich opierać strop. Warto jednocześnie podkreślić, że dostępne są także pustaki szklane stropowe, a także kuloodporne i ognioodporne.

Właściwości pustaków szklanych, które sprawiają, że są tak chętnie wybierane

Tam gdzie od granicy działki jest mniej niż 3 metry, nie można wstawiać okien. Jednak to nie znaczy, że nie można doświetlić powierzchni przy użyciu pustaków szklanych, które za okno nie są uznawane. Pustaki szklane są niezwykle wytrzymałe i mogą być z powodzeniem stosowane nawet w pokojach dziecięcych czy korytarzach. Co więcej mogą powstawać z nich np. balustrady albo przeszklone fasady. W tym przypadku potrzebne jest specjalne zbrojenie. Co ciekawe pustaki szklane dają większą ochronę przed hałasem niż okna dwuszybowe.

Gdzie sprawdzają się pustaki szklane, czyli jak wykorzystać je w mieszkaniu?

Jeśli chodzi o mieszkanie, to jak już wspomnieliśmy pustaki szklane sprawdzają się jako ścianki działowe i półścianki. Dobrze prezentują się w dużych apartamentach, gdzie chce się podzielić np. salon połączony z jadalnią i kuchnią na strefy. Można spotkać się np. z wyspami kuchennymi wykończonymi pustakami czy też stołami z nogami wykonanymi z pustaków szklanych. Na pewno dobrze prezentują się też w łazience, zwłaszcza, że nie gromadzą pary wodnej. Z tego powodu będą świetnym materiałem do stworzenia kabiny prysznicowej.

Bądź na bieżąco
37.3kobserwujących
417obserwujących
996subskrybentów
2kobserwujących
ART
Menu