Złom i odpady metalowe – jak efektywnie nimi zarządzać?
Sponsorowane
Recykling metali to bez wątpienia najkorzystniejszy sposób zagospodarowania odpadów metalowych. Za sprawą recyklingu metali możemy oszczędzać pierwotne surowce i ograniczać ślad węglowy związany z produkcją dóbr. Przetwarzanie metali może zapewnić też liczne benefity wytwórcy odpadów z metalu. Jak efektywnie wykorzystać złom i zagospodarować odpady metalowe w firmie?
Dlaczego warto angażować firmę w recykling metali?
Recykling złomu to obowiązek wymagany przez prawo, ale też dobra okazja do tego, by lepiej wykorzystywać zasoby pozostające do dyspozycji firmy. Zgodne z przepisami o ochronie środowiska przetwarzanie odpadów metalowych ma więc nie tylko głęboki sens ze względu na ekologię czy problem nadmiernej eksploatacji złóż pierwotnych, ale może być zwyczajnie zyskowne dla przedsiębiorstwa. Angażując się w recykling metali i zwiększając jego poziom, firma może płacić mniej za usługi związane z gospodarowaniem odpadami, a nawet zarobić na generowanych przez siebie odpadach z metalu. Kolejne korzyści płynące z przetwarzania złomu dotyczą dostępności i cen surowców – recykling złomu pozwala wytwórcom taniej pozyskiwać metale do produkcji nowych wyrobów, które są jednocześnie bardziej przyjazne środowisku.
Jak wspomóc recykling złomu w przedsiębiorstwie?
Jak wyjaśniają specjaliści ze Stena Recycling, efektywny system gospodarowania odpadami to gwarant maksymalizacji wartości złomu żelaznego i nieżelaznego. Chodzi więc o to, by zadbać o możliwie wysoki poziom recyklingu metali i ich odzysk. Firma Stena Recycling to specjalista w branży recyklingu odpadów i lider wśród firm działających w sektorze B2B. Zakłady recyklingu metali prowadzone przez skandynawskiego giganta odzyskują rocznie kilka milionów ton złomu pochodzącego niemal ze wszystkich branż. Zdaniem ekspertów recykling metali rozpoczyna się już na etapie segregowania odpadów. Korzyści z recyklingu będą bowiem tym większe, im skuteczniejsza jest segregacja i im więcej złomu dobrej jakości trafi do przetworzenia. Odpady metalowe muszą też być odpowiednio przechowywane i transportowane, aby nie straciły swej wartości dla recyklingu. Z kolei dobra organizacja transportu wewnętrznego i zewnętrznego odpadów (np. do zakładu recyklingu metali) może przynieść przedsiębiorstwu dodatkowe oszczędności, zwłaszcza jeśli np. pozwoli ona ograniczyć ilość transportów lub skrócić drogę złomu do miejsca recyklingu. Przetwarzanie odpadów blisko miejsca ich wytworzenia oznacza też redukcję zanieczyszczeń i ograniczenie emisji CO2.
Komu powierzyć recykling odpadów metalowych?
Recykling złomu to zadanie dla profesjonalistów – tylko doświadczone, dobrze zorganizowane i wyposażone zakłady przetwarzania odpadów będą mogły przetwarzać złom w sposób wydajny, bezpieczny i przyjazny środowisku. Przywoływana wcześniej Stena Recycling gwarantuje na przykład nie tylko najwyższej jakości usługi, gdy chodzi o recykling metali, ale też projektuje i wdraża kompleksowe rozwiązania z obszaru zarządzania odpadami produkcyjnymi, dzięki którym firmy mogą zamykać obieg, zwiększać zyski zapewniane przez recykling metali żelaznych i nieżelaznych oraz wypełniać wszystkie obowiązujące wymogi prawa. Stena Recycling dostarcza odpowiednie pojemniki na odpady metalowe, organizuje odbiór i transport złomu, a także, dzięki rozbudowanej sieci globalnych kanałów sprzedaży zapewnia zbyt metali odzyskanych w procesach recyklingu po korzystnych cenach.