Jak zatem pomóc leśnej faunie przetrwać zimę, nie szkodząc jej w dłuższej perspektywie? Oto najważniejsze zasady.
Kiedy dokarmiać dzikie zwierzęta, a kiedy nie?
Dokarmianie zwierząt dzikich od lat budzi kontrowersje. Leśnicy zwracają uwagę, że nie należy dokarmiać zwierząt w okresach łagodnej zimy, kiedy to natura sama wystarcza, by zapewnić im pokarm. Dokarmianie powinno odbywać się tylko w ekstremalnych warunkach, takich jak silne mrozy czy opady śniegu, które realnie zagrażają życiu zwierząt. Dokarmianie dzikich zwierząt w czasie dobrej pogody sprawi, że zwierzęta przyzwyczają się do miejsca i powrócą w większej gromadzie powodując szkody.
Jakie pokarmy najlepiej podawać zwierzętom dzikim?
Jeśli warunki atmosferyczne są wyjątkowo surowe, leśnicy i myśliwi podejmują działania, które mają na celu ułatwienie zwierzętom przetrwania zimy. Często wystarcza odśnieżanie dróg leśnych czy miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka czernica czy wrzos. Celem jest zapewnienie zwierzętom dostępu do pokarmu, który znajduje się w ich naturalnym środowisku.
W przypadku konieczności dokarmiania, zwierzętom należy dostarczać pokarm, który jest dla nich odpowiedni i nie zaszkodzi ich zdrowiu. Wśród takich produktów wymienia się:
- Soczystą karmę: buraki, marchew, ziemniaki, jabłka – pokarmy bogate w wodę, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia w organizmach zwierząt.
- Składniki mineralne: sól, która jest szczególnie ważna w okresie zimowym, zapewnia niezbędne pierwiastki. Sól jest często dostępna w tzw. lizawkach – drewnianych słupkach z kostką soli, które leśnicy umieszczają w miejscach dostępnych dla zwierząt.
Warto pamiętać, że nie tylko rodzaj, ale i jakość karmy ma ogromne znaczenie. Niewłaściwie dobrana karma może prowadzić do osłabienia organizmu zwierząt, a w skrajnych przypadkach – do ich śmierci. Pamiętajmy zatem, że podawanie zwierzynie tego co sami mamy na talerzu, to dla niej pewna zguba. Najlepiej jest zapytać eksperta (na przykład lekarza weterynarii lub doświadczonego leśnika)
Zasady dokarmiania – aby pomóc, a nie zaszkodzić
Ważnym celem dokarmiania jest nie tylko pomoc zwierzętom w przetrwaniu zimy, ale również zapewnienie im bezpieczeństwa. Wykładanie karmy w odpowiednich miejscach ma na celu zatrzymanie zwierząt w lesie, co zmniejsza ryzyko ich kontaktu z drogami. Mniej zwierząt przebywających w pobliżu dróg oznacza mniejsze ryzyko wypadków i kolizji z pojazdami. Ponadto, zwierzęta, które mają łatwiejszy dostęp do pokarmu, rzadziej wychodzą na pola uprawne, co zmniejsza straty rolników związane z dewastacją upraw. A zatem nie „wabmy” zwierzyny w regiony zurbanizowane. Lepiej jest przejść się z pokarmem do lasu i pozostawić go w odpowiednim miejscu.
Pomoc ptakom – na co zwrócić uwagę?
Zimą nie zapominajmy także o ptakach, które w tym okresie również potrzebują wsparcia. Warto pamiętać, że ptaki nie powinny być karmione pieczywem, które zawiera sól oraz konserwanty, mogące powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak kwasica lub tzw. anielskie skrzydło. Ponadto- jeżeli mieszkamy w pobliżu zbiornika wodnego- gnijące pieczywo powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które z kolei pochłaniają tlen, a gnijąc wydzielają toksyny groźne dla ryb. Zamiast chleba, lepszym rozwiązaniem jest podawanie ptakom naturalnego pokarmu, takiego jak nasiona, orzechy czy tłuszcz. Takie jedzenie najlepiej wyłożyć w specjalnych karmnikach, które zapewnią ptakom łatwy dostęp do pokarmu.