Jak obchodzić się z flagą, jak ją zawiesić, jakie powinna mieć proporcje? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, a zakłady pracy zazwyczaj nie funkcjonują, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Jak obchodzić się z flagą?

Flaga  nigdy  nie  może  dotknąć  podłogi,  ziemi,  bruku  lub wody. Nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu. Co równie ważne-  na fladze  państwowej  Rzeczypospolitej Polskiej  nie  wolno  umieszczać  żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków. W przypadku, kiedy chcemy umieścić na fladze napis z np nazwą miejscowości, możemy to zrobić jedynie wtedy, kiedy nasza flaga ma proporcje inne aniżeli 5:8. Ponadto, jeżeli mamy zamiar wywiesić  barwy narodowe na balkonie- flaga nie może być postrzępiona czy zmięta, a w razie silnego wiatru lub deszczu, należy ją zdjąć i schować w bezpiecznym miejscu.

Jak zawiesić flagę i jakie powinna mieć proporcje?

Flagę należy zawiesić w dobrze eksponowanym miejscu, z zachowaniem odpowiednich zasad- Gdy nasza flaga wisi poziomo, wtedy biały pas jest zawsze u góry. Jeżeli chcemy zawiesić ją pionowo, biały pas musi być po lewej stronie, czyli jeśli flaga jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie. Ważne: zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na swoim dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów państwowych. Stosunek długości krótszego boku do boku dłuższego powinien zachowywać proporcje 5:8. 

Co zrobić ze “zużytą” flagą?

Nie należy flagi wyrzucać do śmieci, rozdzierać czy palić- tutaj jeden wyjątek. Zniszczoną lub wyblakłą flagę, należy rozciąć wzdłuż barw białej i czerwonej, tak aby każdą z barw pozostawić osobno. Dopiero wtedy flagę możemy spalić w miejscu niepublicznym. W niektórych miastach funkcjonują również pojemniki na zużyte weksylia, tam można się ich “pozbyć”.