Do zdarzenia doszło we wtorek (28.03) tuż przed godziną 11. Dyżurny Komisariatu Policji w Kętach został powiadomiony, że w jednej z perfumerii ekspedientki znalazły list z treści którego wynikało, że jego autorka zamierza targnąć się na własne życie.

Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. W rozmowie ze zgłaszającymi mundurowi ustalili, że młoda klientka, która zgubiła list w sklepie kupiła żyletki.  Na podstawie analizy treści listu policjantom udało się ustalić personalia jego autorki. Była to 19 – letnia mieszkanka Kęt. Funkcjonariusze natychmiast skontaktowali się z jej rodziną. Na miejsce wezwano ratowników medycznych, pod których opieką nastolatka została przewieziona na leczenie do szpitala.

Na podziękowania za prawidłową reakcję należą się ekspedientkom, które nie  zlekceważyły treści listu i w obawie o życie dziewczyny natychmiast powiadomiły Policję. Dzięki zgłoszeniu policjanci mogli podjąć interwencję poprzez którą osoba w depresji w porę uzyskała pomoc.

Policja apeluje:

Jesteś w kryzysie? Fachowcy od pomocy w rozwiązywaniu problemów czekają na Ciebie.
Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego bezpłatny telefon 800 70 2222. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: https://centrumwsparcia.pl/

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12  – bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji https://stopdepresji.pl/

Źródło: KPP Oświęcim

Foto: Pixabay