W Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach od października ubiegłego roku realizowany jest program „Pies w szkole – jako wspomaganie edukacji i wychowania”. Pomysłodawczynią jest nauczycielka biologii i przyrody, pani Monika Kojder.

W ubiegłym roku szkolnym labrador Wally zagościł na stałe w klasach piątych, zdobywając serca uczniów i całej społeczności szkolnej. Jako jeden z pierwszych psów w polskich szkołach wzbudził zainteresowanie mediów, pojawiając się w „Teleexpresie”, „Dzień Dobry TVN” i wielu innych.

Obecność Wally’ego na lekcjach okazała się niezwykle korzystna dla uczniów. Kontakt z psem łagodzi stres, uwalnia endorfiny i sprzyja nauce. Dlatego też postanowiono rozszerzyć program i umożliwić kontakt z Wallym wszystkim uczniom.

Innowacja pedagogiczna „Pies w szkole” ma na celu:

  • Redukcję lęku i napięcia u dzieci
  • Wzrost kompetencji społecznych
  • Łagodzenie zachowań ekstremalnych
  • Wzrost motywacji do nauki
  • Kształtowanie pozytywnych relacji z psami
  • Nauka kynologii i szacunku dla zwierząt

Dzięki wsparciu Gminy Kęty i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach, Wally został „zatrudniony” na 4 godziny tygodniowo.

Do tej pory pies odwiedził 26 klas, prowadząc zajęcia edukacyjne na temat opieki nad psem, psich komunikatów i bezpiecznego kontaktu. Największą frajdę sprawiają uczniom wspólne zabawy, tresura i głaskanie Wally’ego.

W tym roku szkolnym odbyło się również 25 zajęć indywidualnych z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wally pomaga im przełamać lęk przed psami, motywuje do nauki i ćwiczeń, a także wspiera ich w procesie rehabilitacji.

Labrador jest częstym gościem świetlicy szkolnej, gdzie współpracuje z panią Jadwigą Adamczyk i jej labradorką Nellą.

Po feriach Wally i Nela będą kontynuować swoją pracę edukacyjną, wychowawczą i motywacyjną. Szkoła to nie tylko książki i tablica – to także miejsce, gdzie dzieci mogą obcować z bezpiecznymi psami, uczyć się odpowiedzialności i czerpać radość z kontaktu ze zwierzętami.

Zdjęcia: kety.pl