Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy oraz Grupa Poszukiwawcza Południe, prowadząca w Żegocinie Izbę Pamięci 1914–1945, zapraszają na IV Piknik Historyczny. Wydarzenie poświęcone będzie okresowi Zimnej Wojny — latom 1947–1991, kiedy to między blokiem wschodnim a zachodnim trwała polityczna, ideologiczna i militarna rywalizacja bez bezpośredniego konfliktu zbrojnego między mocarstwami.
Potwierdzone grupy rekonstrukcyjne, które wezmą udział w pikniku, to:
- GRH Południe
- GRH Motostrielki
- Kontyngent Brytyjski
- Lwy Afganistanu
- 45 Infanterie CK Przemyśl
Uczestnicy, atrakcje i bezpieczeństwo
W wydarzeniu weźmie także udział Małopolska Grupa Szybkiego Reagowania, która zadba o elementy edukacyjne oraz o wskazówki dotyczące postępowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. To ważny aspekt w kontekście współczesnych zagrożeń.
Piknik to doskonała okazja, by przyjrzeć się z bliska mundurom i wyposażeniu używanemu po obu stronach „żelaznej kurtyny” oraz lepiej zrozumieć realia życia w cieniu groźby konfliktu nuklearnego. Organizatorzy przewidzieli możliwość rozmowy z rekonstruktorami i przedstawicielami grup oraz liczne niespodzianki i nagrody dla uczestników.
Spotykamy się 23 maja 2026 roku (sobota) w godzinach 14:00–18:00 w Parku Kamieni Grodziskich w Żegocinie. Na miejscu będzie serwowana grochówka oraz kiełbaski z grilla. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Honorowy patronat nad imprezą objęli Ryszard Pagacz — Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Wojciech Wrona — Wójt Gminy Żegocina. Projekt jest finansowany ze środków Województwa Małopolskiego oraz z budżetu Samorządu Gminy Żegocina w ramach Inicjatywy Lokalnej.
Zapraszamy do udziału — to wyjątkowa okazja do spotkania z historią i rozmowy o czasach Zimnej Wojny.
Źródło: zegocina.pl
