Te maszny ratują życie
Ratownictwo lotnicze w Polsce, swoje początki miało już w okresie międzywojennym. Życie ludzkie ratowano wtedy z wykorzystaniem załóg samolotów, będących na wyposażeniu aeroklubów i jednostek wojskowych.
W 1955 roku, decyzją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, powołano lotnictwo sanitarne. Wtedy to na terenie całego kraju, powstało piętnaście Zespołów Lotnictwa Sanitarnego. Zespoły rozmieszczono tak, aby swoim zasięgiem działania obejmowały obszar całego kraju.
Do zadań Zespołów Lotnictwa Sanitarnego należał przewóz chorych i rannych, ale również pełniły rolę zabezpieczenia medycznego i transportowały leki, krew, szczepionki i aparaturę medyczną. Dodatkowo na pokład każdego z samolotów zabierano lekarza konsultanta, który w sytuacjach zagrożenia życia mógł przeprowadzić skomplikowane zabiegi medyczne.
Tych 15 zespołów wyposażono w samoloty dwupłatowe typ S-13. Później były to Jak-12M, Jak-12A, PZL-101 Gawron, AN-2 oraz wielosilnikowe typu Super Aero 45, L-200 Morawa, Turbolet.
Dopiero w połowie lat 60-tych niektóre zespoły zostały wyposażone w śmigłowce. A od roku 1975 w całym lotnictwie sanitarnym rozpoczęto eksploatację śmigłowców typu Mi-2.
Przełomowy był rok 2000, wtedy to utworzono SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nowa jednostka, zgodnie z przyjętą koncepcją, rozpoczęła przejmowanie Zespołów Lotnictwa Sanitarnego. W kolejnym roku powołano HEMS – Helicopter Emergency Medical Service. W HEMS służą najczęściej emerytowani piloci wojskowi, z nalotem rzędu kilku tysięcy godzin.
Jakie są wymagania aby zdobyć miejsce w elitarnym HEMS?
ważna licencja pilota śmigłowcowego zawodowego lub liniowego;
- Ważne orzeczenie lotniczo – lekarskie (klasa 1 – dla operacji zarobkowych, w załodze jednoosobowej, w przewozie pasażerów);
- Minimum 1000 godzin nalotu w charakterze dowódcy statku powietrznego (PIC), z których minimum 500 godzin musi być wykonane na śmigłowcach;
- Potwierdzona wpisem do licencji pilota znajomość języka angielskiego na poziomie operacyjnym minimum 4 (ICAO Level 4).
Jak widać nie jest łatwo, jednak załoga nie składa się tylko z pilota. Aby latać w HEMS można aplikować również na stanowisko ratownika medycznego lub pielęgniarkę/pielęgniarza. Wymagane są:
- pozytywne zaliczenie testu wstępnego; pozytywne zaliczenie egzaminu praktycznego;
- wykształcenie minimum średnie medyczne, kierunek ratownictwo medyczne lub pielęgniarstwo;
- w przypadku pielęgniarzy/pielęgniarek – spełnianie warunków pielęgniarza/pielęgniarki systemu;
- minimum 3-letnie doświadczenie pracy w zawodzie;
- biegła znajomość sprzętu medycznego;
- aktualne szczepienia WZW;
- znajomość obsługi pakietu MS Office;
- umiejętność pracy w zespole medycznym;
- odporność na stres;
- komunikatywność;
- prawo jazdy kat. B;
- znajomość języka angielskiego będzie dodatkowym atutem.
Oprócz „tradycyjnych” funkcji w HEMS, istnieje wiele innych etatów. Nie trzeba nawet mieć nic wspólnego z ratowaniem ludzkiego życia. Można aplikować na stanowiska SENIOR JAVA DEVELOPER, Administrator w Krajowym Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, Specjalista ds. administracji w Krajowym Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, Referent / specjalista w Dziale Operacji Naziemnych, KIEROWNIK PROJEKTU IT, ARCHITEKT SYSTEMOWY, Specjalista w Dziale Informatyki i Łączności, Mechanik Lotniczy w Stacji Obsługi Technicznej czy SPECJALISTA W ZESPOLE DS. STATYSTYCZNYCH
Jakie w takim razie są zarobki? Te są bardzo zróżnicowane. Zależą one głównie od doświadczenia, dyspozycyjności oraz liczby wypracowanych dyżurów. Pensje różnią się również w zależności od tego. Czy służbę pełnimy w placówkach czynnych całą dobę, czy też w mniejszych oddziałach. Przykładowo, średnie zarobki pilota HEMS w Polsce wynoszą około 20 000 zł brutto.
Aktualnie zespoły HEMS w LPR, latają na najnowocześniejszych śmigłowcach EuroCopter, które już nie raz udowodniły swoją wartość, zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych. Śmigłowiec dociera na miejsce akcji ratunkowej w 22 minuty przy odległości 22 kilometrów lub w 35 minut przy odległości 130 kilometrów.
W samym 2020 roku załogi LPR zrealizowały łącznie 11 299 misji. Samolotami wykonano 366 transportów, śmigłowce HEMS zostały użyte do 10 933 misji, w tym 9 636 lotów do nagłych zdarzeń oraz 1 297 transportów międzyszpitalnych. Według statystyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego najczęstszym wezwaniem są wypadki komunikacyjne, udary mózgu oraz nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Podaje obserwatorgospodarczy.pl
Jak widać jest o co walczyć. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jest instytucją mocno rozwijającą się. Co prawda zarobki mocno odbiegają od stawek „europejskich”- przykładowo pilot samolotu pasażerskiego w zagranicznych liniach lotniczych może zarobić nawet 100 tys. zł miesięcznie.
Jednak jest to prestiż oraz satysfakcja nieporównywalna z żadnym innym zawodem.