Wzrost liczby pielgrzymów o ponad 200 tysięcy w porównaniu do roku poprzedniego świadczy o niesłabnącej popularności Kalwarii Zebrzydowskiej. Co ciekawe, sanktuarium przyciąga nie tylko Polaków, ale również coraz więcej turystów zagranicznych, w tym z tak odległych krajów jak Chile, Japonia, Indie czy Filipiny. Najliczniejszą grupę zagranicznych gości stanowili pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych.

Wzrost zainteresowania Kalwarią Zebrzydowską widoczny jest szczególnie podczas ważnych uroczystości religijnych, takich jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP, czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. W Wielkim Tygodniu sanktuarium odwiedziło ponad 170 tysięcy wiernych, a w uroczystościach Wniebowzięcia NMP uczestniczyły prawdziwe rzesze pielgrzymów.

Nie tylko modlitwa, ale i kultura

W 2024 roku Kalwaria Zebrzydowska była nie tylko miejscem modlitwy, ale również ważnym ośrodkiem kulturalnym. Odbyły się tu ogólnopolskie obchody jubileuszu 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka, rozpoczęło działalność Centrum Dziedzictwa i Dialogu, a Muzeum „Wiara i sztuka” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Zakończono również prace konserwatorskie w ośmiu kaplicach na dróżkach kalwaryjskich, a projekt „Szopka Bernardyńska Całoroczna” uzyskał wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego.

Perełka na Liście UNESCO

Warto przypomnieć, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. To wyjątkowe miejsce, gdzie piękno krajobrazu i architektury harmonijnie łączy się z walorami duchowymi, przyciąga miliony pielgrzymów i turystów, stanowiąc ważny punkt na mapie religijnej i kulturalnej Polski.