Decyzja władz województwa małopolskiego o rezygnacji z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu wywołała poruszenie w środowiskach społecznych. Głos w tej sprawie zabrał Komitet Obrony Demokracji – Region Małopolska, który wraz z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi wystosował oficjalny apel do marszałka Łukasza Smółki. Społecznicy domagają się wyjaśnień i przywrócenia projektu, który ich zdaniem jest kluczowy dla wspólnotowego bezpieczeństwa i solidarności.

Centra miały oferować kompleksową pomoc cudzoziemcom, w tym uchodźcom wojennym z Ukrainy – od wsparcia językowego i prawnego, po pomoc psychologiczną i doradztwo zawodowe. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych, a jego celem była integracja migrantów z lokalną społecznością oraz przeciwdziałanie napięciom społecznym. Jak twierdzą autorzy apelu, decyzja o wycofaniu się z projektu została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z organizacjami działającymi na rzecz migrantów – co budzi ich głęboki sprzeciw.

– Brak dialogu z praktykami, którzy od lat pracują na pierwszej linii integracji, to nie tylko błąd proceduralny, ale i zlekceważenie całego sektora społecznego – mówi przedstawiciel małopolskiego KOD-u. Organizacje zwracają uwagę, że w momencie, gdy wiele z nich znalazło się w trudnej sytuacji po wycofaniu wsparcia przez UNHCR i amerykańskich partnerów, rezygnacja z dostępnych środków unijnych jest szczególnie niezrozumiała i uderza w najbardziej potrzebujących.

W apelu znalazły się również obawy dotyczące wpływu rosnącej fali dezinformacji i antyimigranckiej propagandy na decyzję władz województwa. Zdaniem społeczników, jeśli decyzja o wycofaniu się z projektu została podyktowana populistycznym naciskiem, to mamy do czynienia z groźnym precedensem. – Nie możemy pozwolić, by politykę społeczną kształtowały fake newsy i uprzedzenia – apelują sygnatariusze.

Komitet Obrony Demokracji i współpracujące z nim organizacje domagają się pilnego spotkania z władzami województwa, publicznych wyjaśnień i przywrócenia przestrzeni dialogu. Pod apelem podpisali się m.in. Fundacja Zustricz, Żydowskie Stowarzyszenie Czulent, Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL, Fundacja Kocham Dębniki, Fundacja Twoja Widzialna Ręka oraz Fundacja Juniper.

W swoim oświadczeniu podkreślają, że wspólnym celem powinno być budowanie Małopolski otwartej i bezpiecznej dla wszystkich mieszkańców – niezależnie od ich pochodzenia. Społeczeństwo obywatelskie – jak zaznaczają – nie może być pomijane w decyzjach, które dotyczą całej wspólnoty.