„Ilość Borowików jest niewiarygodna jak na tę porę roku”- mówi zadowolony czytelnik

Borowiki ceglastopore można pomylić z silnie trującym gatunkiem- borowikiem szatańskim. Jednak barwa tego drugiego jest o wiele bardziej intensywna.

AKTUALIZACJA: Borowik ceglastopory – leśny skarb o charakterystycznym wyglądzie

Borowik ceglastopory, znany również jako gniewus, to grzyb o wyjątkowym wyglądzie, który można spotkać w polskich lasach. Jego cechą charakterystyczną jest zmiana koloru na niebieski pod wpływem dotyku.

Aktualizacja z dnia 30.11.2024

W kolejnym wpisie publikujemy informację na temat jak można przygotować borowika ceglastoporego do spożycia? Borowik ceglastopory to grzyb, który nie nadaje się do spożycia na surowo. W surowej postaci może wywołać dolegliwości pokarmowe, dlatego należy go poddać obróbce termicznej – gotowaniu, smażeniu. O czasie przygotowania informujemy w tym wpisie > https://wrzuc.info/borowik-ceglastopory-w-kuchni-jak-go-przyrzadzic-najlepsze-potrawy-z-gniewusa/

Jak rozpoznać borowika ceglastoporego?

Kapelusz tego grzyba może osiągać średnicę nawet 20 cm. Młode okazy mają kapelusze półkoliste, które z czasem stają się płaskie. Barwa kapelusza waha się od brązów, przez oliwkowe, aż po ceglaste. Pod spodem znajdują się żółto-oliwkowe rurki, które sinieją po dotknięciu lub przekrojeniu. Sinieje również miąższ grzyba.

Gdzie szukać ceglastoporego?

Borowik ceglastopory najczęściej rośnie w lasach górskich, zarówno iglastych, jak i liściastych, od maja do października. Lubi kwaśne gleby i często występuje w okolicach świerków.

Film serwisu wrzuc.info z ubiegłorocznego grzybobrania
Skecz serwisu wrzuc.info na temat rewelacji serwisu TVN METEO na temat tego, że grzyby czują