Czy istnieje możliwość wycięcia drzew bez konieczności uzyskania zezwolenia? W przypadku wycinki drzew na prywatnej działce, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu, jednak nie zawsze wymaga to uzyskania specjalnego pozwolenia. Które rodzaje drzew mogą być wycięte bez konieczności zezwolenia w 2024 roku? Jakie są terminy dozwolonej wycinki drzew?

W swoim ogrodzie lub na własnej działce nie wolno podejmować decyzji o wycince drzew według własnego uznania. W wielu sytuacjach konieczne jest uzyskanie pozwolenia od władz lokalnych czyli od gminy. Jednakże, w przypadku planowanej wycinki niektórych drzew, wystarczy jedynie zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego urzędu, bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia.

Drzewa, które można wyciąć bez pozwolenia w 2024 roku:

  • Topole, wierzby, klon jesionolistny, klon srebrzysty – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad ziemią mniejszym niż 80 cm.
  • Kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe, platany klonolistne – o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 5 cm nad gruntem mniejszym niż 65 cm.
  • W przypadku pozostałych gatunków drzew obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm nad ziemią nie może przekraczać 50 cm.

Można również usunąć drzewa lub krzewy należące do gatunków obcych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, na przykład bożodrzew gruczołowaty, o ile nie rosną one na terenach zielonych dostępnych dla publiczności ani na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Ich spis można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. dotyczącym listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które, gdyby zostały uwolnione do naturalnego środowiska, mogą stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków lub ich siedlisk.

Bez pozwolenia możesz wyciąć również:

  • drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
  • drzewa lub krzewy na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach
  • drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
  • krzewy na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin.
  • drzewa lub krzewy złamane lub przewrócone.