CZERWIE to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków. Są twórcami m.in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów.

Zespół skomponował muzykę do wielu filmów niemych i jest niewątpliwie jedną z nielicznych grup posiadających tak bogate doświadczenie w tym zakresie (ponad 20 lat działalności).

Zespół występował na wielu festiwalach europejskich, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej) na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018); w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie, na Niesse Film Festival 2019.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Mirosław Ładoś, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Grupa zagrała do tej pory ponad 800 koncertów w Polsce i Europie (m.in.: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania).

KULT CIAŁA (1929) reż. Michał Waszyński / wyst. Eugeniusz Bodo

Rzeźbiarz Czesław (Victor Varconi) poszukuje modelki do nowego dzieła „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę (Agnes Petersen-Mozżuchinowa), która wydaje się być idealną modelką. Wkrótce oboje zakochują się w sobie, ale wychodzi na jaw, że Hanka jest narzeczoną przyjaciela Czesława – barona Stumberga (Fryderyk Delius).

Drugi film Michała Waszyńskiego (ur. 29 września 1904 w Kowlu na Wołyniu, zm. 20 lutego 1965 w Madrycie), twórcy legendarnego „Dybuka”, jest adaptacją powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego. Ta polsko-austriacka koprodukcja – zrealizowana m.in. w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu – zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając Złoty Medal na festiwalu filmowym w Nicei.

  • Film został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli.
  • Film został udźwiękowiony tylko na rynek europejski, ponieważ w Polsce nie było jeszcze w kinach aparatury nagłośnieniowej.
  • Ceny biletów: 39 zł (przedsprzedaż), 45 zł (w dniu seansu).

Organizator: CKiW w Andrychowie