Zdecydowaną większość – ponad 23 miliony – stanowili turyści z Polski. To wyraźny sygnał, że mieszkańcy naszego kraju coraz chętniej wybierają wypoczynek na południu Polski. Ciekawostką jest jednak fakt, że za ten wzrost odpowiadają w dużej mierze sami Małopolanie – niemal 43 procent krajowych turystów pochodziło właśnie z tego regionu. Tuż za nimi plasowali się mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Podkarpacia.
Choć liczba zagranicznych gości była nieco niższa niż w 2023 roku (3,2 mln wobec 3,25 mln), nadal stanowią oni istotny filar lokalnej turystyki. Najwięcej przyjezdnych pochodziło z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Świadczy to o tym, że Małopolska pozostaje rozpoznawalnym kierunkiem na turystycznej mapie świata, zwłaszcza dla osób poszukujących kontaktu z kulturą, naturą i niepowtarzalnym klimatem regionu.
W ubiegłym roku region odnotował również solidny wzrost dochodów z turystyki – wpływy sięgnęły blisko 20 milionów złotych, co oznacza niemal 50-procentowy wzrost w porównaniu do roku wcześniejszego. Ten finansowy zastrzyk nie pozostał bez wpływu na lokalny rynek pracy – co czwarty przedsiębiorca działający w branży turystycznej planował w ubiegłym roku zatrudnienie nowych pracowników.
Na liście najczęściej wybieranych atrakcji nie mogło zabraknąć Krakowa, Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sporą popularnością cieszyły się również Ojcowski Park Narodowy, Termy Podhalańskie, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz rozrywkowy gigant – Energylandia. Wśród powodów przyjazdu turyści najczęściej wskazywali wypoczynek, zwiedzanie zabytków i aktywne formy rekreacji. Nowością w tegorocznym zestawieniu jest wyodrębnienie wizyt w basenach termalnych jako osobnej kategorii – co dziesiąty gość przyjechał do Małopolski właśnie z myślą o kąpieli w wodach termalnych.
Turyści krajowi spędzali w regionie średnio dwie do trzech nocy, natomiast zagraniczni – od dwóch do siedmiu. Widać więc, że Małopolska to nie tylko kierunek na krótki weekendowy wypad, ale coraz częściej także na dłuższy, bardziej świadomy wypoczynek.