Adam Bielecki, Mariusz Hatala oraz Felix Berg planują poprowadzenie nowej drogi i pierwsze przejście ściany północno- zachodniej do samego szczytu Annapurny.
Annapurna (8091 m n.p.m.) a zwłaszcza jej północno- zachodnia ściana, to nie lada wyzwanie- nawet dla bardzo doświadczonych himalaistów.
Sam masyw ma długość 55 kilometrów, a główny wierzchołek otoczony jest 13 siedmiotysięcznikami oraz kilkunastoma szczytami sześciotysięcznymi.
Północno-zachodnia ściana Annapurny (8091 m n.p.m.) będzie bohaterem jednej z najciekawiej zapowiadających się wypraw tej wiosny na himalajskie ośmiotysięczniki. Już w Nepalu po wcześniejszej aklimatyzacji w Andach są Adam Bielecki (Polski Himalaizm Sportowy, KW Sakwa) oraz Mariusz Hatala (Polski Himalaizm Sportowy, Klub Wysokogórski Bielsko-Biała). Wraz z Niemcem Felixem Bergiem całą trójka podejmie próbę przejścia nowej drogi północno-zachodnią ścianą na dziesiątą najwyższą górę świata.
Annapurna to wyjątkowe wyzwanie wspinaczkowe. Sam masyw ma długość 55 kilometrów, a główny wierzchołek otoczony jest 13 siedmiotysięcznikami oraz kilkunastoma szczytami sześciotysięcznymi.
Jak informuje Polski Himalaizm Sportowy:
Północno-zachodnia ściana budzi ogromny respekt, podziw i jest jednym z największych wyzwań z jakim przyjdzie się mierzyć współczesnemu himalaizmowi. Jedna z ostatnich niemal dziewiczych ścian na ośmiotysięcznikach, na której można wytyczyć nową, w miarę bezpieczną drogę.
Kluczowe trudności stanowi jej ogrom – blisko 3000 metrów wspinania w trudnych skalno-mikstowych warunkach a także, zmienne warunki atmosferyczne, ciężkie warunki biwakowania w ścianie.
3-osobowy zespół działa w stylu alpejskim. Do tej pory Annapurna od strony północno-zachodniej została zdobyta (według Himalayan Database) zaledwie raz – przez Reinholda Messnera i Hansa Kammerlandera w 1985 r. Trzy lata później na wierzchołek weszli Czesi Josef Nezerka i Jindra Martis, ale linię poprowadzili ramieniem odbiegającym w prawo, a nie zaś ścianą. Adam Bielecki, Mariusz Hatala oraz Felix Berg planują poprowadzenie nowej drogi i pierwsze przejście ściany do samego szczytu.
Wyprawę można śledzić na facebookowej stronie Polski Himalaizm Sportowy
Foto: Polski Himalaizm Sportowy