W piątek (28.04) Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi na Świat zorganizowało marsz pod hasłem “Solidarnie dla autyzmu”. Marsz rozpoczął się o godzinie 10:00 pod budynkiem Urzędu Miasta w Andrychowie do zgromadzonych przemawiała prezes stowarzyszenia Otórzmy Drzwi na Świat Patrycja Kołodziejczyk, Poseł RP Marek Sowa, Wiceburmistrz Wojciech Polak oraz Radny Powiatowy Sebastian Mlak. Nastepnie uczestnicy przemaszerowali andrychowskimi ulicami. 

Przemarsz zabezpieczała Policja, Straż Miejska, oraz uczniowie klas mundurowych ZDZ Andrychów. Do 13:30 przy fontannie w centrum miasta będą trwały różnego rodzaju występy i atrakcje dodatkowe. Założycielem stowarzyszenia Otwórzmy Drzwi na Świat jest Patrycja Kołodziejczyk, mama dwójki chorych na autyzm chłopców.

Celem stowarzyszenia, jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu, oraz pomoc osobom doświadczonym tym zaburzeniem rozwojowym.

Autyzm nie jest chorobą. Nazwa wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które objawia się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Autyzm najczęściej ujawnia się w wieku do 3 lat, cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek.

W marszu wzięły udział osoby dotknięte autyzmem, ich rodziny oraz uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkola z Andrychowa.