Piotr Dziki to główny specjalista ds. edukacji ekologicznej z Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu, jest z pewnością  właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. 

Autor mnóstwa filmów o przyrodzie i ciekawostkach parków krajobrazowych Beskidu Śląskiego oraz Małego. Piotr Dziki jest autorem setek publikacji, prowadzi szkolenia a także oprowadza turystów. Jest bardzo zaangażowany w poszerzaniu świadomości o otaczającej nas przyrodzie.

Najnowszy film, którego jest autorem dotyczy słynnej kapliczki Matki Boskiej Śnieżnej  na Trzonce. Kapliczka najprawdopodobniej została wybudowana w połowie XVIII wieku, w dowód wdzięczności za ocalenie w czasie wojny. Oprócz wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej, autorstwa Józefa Laszczaka z Porąbki, znajduje się tu figura „Upadek Chrystusa pod krzyżem” oraz płaskorzeźba Matki Boskiej. Co roku wokół kapliczki gromadzi się tysiące wiernych podczas Odpustu na Trzonce, który wypada zawsze w pierwszą sierpniową niedzielę o godzinie 12.00.

Zobaczcie ten turbo ciekawy materiał 😉