Oszuści działający metodami „na wypadek wnuczki” podjęli kolejne próby wyłudzenia pieniędzy. W poniedziałek (15.05.2023) zadzwonili na numery stacjonarne trzech mieszkanek powiatu oświęcimskiego. Wszystkie panie szybko orientowały się, że prośba o pieniądze na kaucję lub odszkodowanie za spowodowanie wypadku drogowego to oszustwo. Tuż po godzinie 17 na telefon stacjonarny 73 – letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Przekazała ona, że miała wypadek drogowy. Potrąciła kobietę w ciąży, która poroniła. Teraz potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy złotych na kaucję, aby uniknąć więzienia.  Seniorka nie uwierzyła w tę historię więc oświadczyła, że najpierw zadzwoni do córki oraz do oświęcimskiej komendy Policji, aby upewnić się, że do wypadku doszło. Oszustka słysząc stanowcze oświadczenie seniorki rozłączyła się. Dwie godziny później do 90 – letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła oszustka podająca się za jej wnuczkę. Kobieta płaczącym głosem przekazała, że miała wypadek i śmiertelnie potrąciła pieszą. Teraz razem z mamą jest na komendzie Policji i potrzebuje pieniędzy na odszkodowanie dla rodziny ofiary wypadku. Seniorka nie uwierzyła w powyższą legendę i natychmiast skontaktowała się z córką i wnuczką potwierdzając, że nie miały żadnego wypadku drogowego.

Tego samego wieczoru identyczny telefon otrzymała 54 – letnia mieszkanka Chełmka, która również wiedziała, że prośba o pieniądze na kaucję lub odszkodowanie za spowodowanie wypadku drogowego to oszustwo. Kampania „Ostrzegamy seniorów przed oszustami”. Przypominamy jak należy postąpić:

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze. W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Ostrzeżenie z pewnością pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

Źródło: KPP Oświęcim