Październik jest Miesiącem Świadomości poświęconym komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Komunikacja wspomagająca i alternatywna to różnorodne sposoby, które umożliwiają porozumiewanie się osobom ze złożonymi zaburzeniami komunikacji. Świętujmy razem Miesiąc Świadomości AAC i wspierajmy rozwój komunikacji! W ostatnim tyg. października nauczycielki z Przedszkola nr 3 w Andrychowie przygotowały krótkie przedstawienie dla dzieci, które pokazało jak wyglądają zajęcia z dziećmi niemówiącymi i w jaki sposób się z nimi rozmawia. Dzieci poznały jakie są możliwe metody komunikacji czyli książka do komunikacji, tablet, CYBER oko, przyciski, panele i switche. Poznały również podstawowe gesty Makaton, które umożliwiają szybkie przekazanie informacji. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem w jaki sposób można rozmawiać jeśli nie można wypowiadać słowa ustami. Dzieci mogły również osobiście dotknąć, przycisnąć i za pomocą wzroku doświadczyć jak można się skomunikować. Akcja ma na celu uświadomić dzieci że również one mając wokół rówieśników z takimi ograniczeniami mogą do nich podejść i porozmawiać. Pragniemy, aby każdy wiedział po co są obrazki, gesty i narzędzia multimedialne, aby każdy mógł stworzyć sytuację wokół osoby, która nie potrafi pierwsza zainicjować kontaktu, powiedzieć słowa. Staramy się również o pozyskanie funduszy na zakup tablic komunikacyjnych zewnętrznych. Mamy nadzieję że już niedługo w naszym mieście pojawią się tablice AAC!!!– czytamy na profilu przedszkola TUTAJ
Poznajemy metody komunikacji
Podczas krótkiego przedstawienia przedszkolaki dowiedziały się, jak wyglądają zajęcia z dziećmi niemówiącymi i w jaki sposób można się z nimi porozumiewać. Nauczycielki zaprezentowały różne metody komunikacji, takie jak:
- książka do komunikacji,
- tablet,
- CYBER oko,
- przyciski, panele i switche,
- gesty Makaton.
Dzieci miały również możliwość osobistego doświadczenia tych metod, dotykając i przyciskając różne narzędzia komunikacyjne.
Uświadamiać i uwrażliwiać
Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że mogą podejść i „porozmawiać” z rówieśnikami z zaburzeniami komunikacji, wykorzystując do tego obrazki, gesty lub narzędzia multimedialne. Ważne jest, aby stwarzać sytuacje sprzyjające komunikacji wokół osób, które mają trudności z jej inicjowaniem.
Tablice AAC w Andrychowie?
Przedszkole nr 3 stara się również o pozyskanie funduszy na zakup zewnętrznych tablic komunikacyjnych AAC, które mogłyby pojawić się w przestrzeni publicznej miasta.
Bądźmy uważni i wrażliwi na potrzeby osób z zaburzeniami komunikacji! Wspierajmy rozwój komunikacji alternatywnej i wspomagającej!
Zdjęcie: aac.pl