Nowe świadczenie to nie tylko realna pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, ale także forma docenienia pracy funkcjonariuszy, którzy każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa. Jak podkreślił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas briefingu prasowego w Krakowie, to rozwiązanie ma na celu wyrównanie statusu służb mundurowych z żołnierzami zawodowymi. – To nie tylko zachęta, ale też forma szacunku wobec ludzi, którzy pełnią służbę w każdych warunkach, o każdej porze dnia i nocy – zaznaczył.

Funkcjonariusze będą mogli wybrać jedną z czterech form wsparcia: świadczenie pieniężne, przydział lokalu mieszkalnego, kwaterę tymczasową lub miejsce w internacie. Środki można będzie przeznaczyć m.in. na wynajem mieszkania lub spłatę kredytu.

Nowe regulacje mają również wymiar praktyczny – poprawa warunków bytowych ma zachęcać do wstępowania do służb. W Małopolsce już teraz widać efekty: tylko do 22 kwietnia br. złożono 850 podań o przyjęcie do Policji, czyli ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Od marca rekrutacja jest jeszcze łatwiejsza – dokumenty można składać online przez platformę ePUAP.

Nowe świadczenia mają szczególne znaczenie w formacjach takich jak Straż Pożarna czy Straż Graniczna, gdzie praca często wiąże się z przeprowadzką. – Dla naszych funkcjonariuszy to szansa na stabilizację i większą dyspozycyjność – mówi ppłk SG Sylwester Adamczyk, komendant krakowskiej placówki Straży Granicznej. – W kontekście coraz bardziej wymagających zadań i mobilności służby, to rozwiązanie wyczekiwane i potrzebne – dodaje bryg. Marcin Głogowski z PSP.

To kolejny etap szerszego procesu modernizacji służb. Już w 2024 roku funkcjonariusze otrzymali 20-procentową podwyżkę uposażenia, a od maja – kolejne 5 procent. Trwają także przygotowania do nowego programu modernizacji na lata 2026–2029, który ma objąć zakup sprzętu, modernizację infrastruktury oraz poprawę warunków pracy.

W Małopolsce służby mundurowe to tysiące osób. W Policji służy ok. 7600 funkcjonariuszy, w PSP ponad 2100, a w Karpackim Oddziale Straży Granicznej – 782 osoby. To oni tworzą codzienną tarczę bezpieczeństwa regionu. Dzięki nowym świadczeniom mają mieć nie tylko narzędzia, ale i warunki do tego, by tę misję realizować jeszcze skuteczniej.

Źródło: KPP Wadowice