Dlaczego 11 listopada?

W zasadzie jest to data symboliczna, gdyż zbiega się z zakończeniem I wojny światowej i klęską Niemiec, które zmuszone były do podpisania traktatu pokojowego i kapitulacji właśnie 11 listopada.

Reklama




Ale czy 11 listopada był datą kluczową? Z pewnością nie dla wszystkich

Kiedy wielkie mocarstwa dyskutowały nad kształtem Europy po wygranej przez siły Ententy I Wojnie Światowej, Polacy poczuli ducha wolności. Kto jednak zna nasze polskie przywary ten wie, że potrafimy się jednoczyć jedynie w sytuacjach ostatecznych (Piłsudski znając te cechy wiedział, że należy narodem rządzić twardą ręką na zasadach autorytarnych). Kiedy już okazało się, że Polska ma szansę znowu być niepodległa doszło do swoistej walki kilku obozów politycznych- każdy z nich chciał rządzić w oswobodzonym kraju. Dwa największe obozy to zwolennicy Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego. Każda ze stron budowała własną narrację historyczną, wybierając daty i symbole legitymizujące ich władzę. I to właśnie Piłsudczycy optowali za datą 11 listopada, która symbolizowała klęskę Niemiec mimo, iż początkowo promowali datę 6 sierpnia (wymarsz I Kompanii Kadrowej czyli zalążka Legionów Polskich), ostatecznie wybrali 11 listopada, łącząc go z osobą Marszałka Piłsudskiego i marginalizując rolę Dmowskiego.

Dopiero 8 lat później w 1926 roku, nie potrafiąc się dogadać z pozostałymi obozami, Piłsudczycy dokonali przewrotu majowego czyli zbrojnego zamachu stanu w którym zginęło kilkaset osób. Łącznie po stronie Piłsudskiego wystąpiło ok. 15 tys. żołnierzy, podczas gdy po rządowej ok. 10 tys.

31 maja Zgromadzenie Narodowe wybrało Piłsudskiego prezydentem, ten jednak nie przyjął funkcji twierdząc, że prezydent ma zbyt mało uprawnień. Polecił na to stanowisko Ignacego Mościckiego i to właśnie Mościcki został prezydentem Rzeczypospolitej. Wtedy też dzień 11 listopada został okrzyknięty świętem państwowym

Przez lata obchody Narodowego Święta Niepodległości ewoluowały. Początkowo miały charakter wojskowy, później stały się świętem państwowym. W okresie PRL święto zostało zniesione, a następnie przywrócone w 1989 roku.