Czego nie może jeść pies?

Karmienie psa ludzkim jedzeniem kończy się zazwyczaj, gdy właściciel dostanie nauczkę w postaci zatrucia pokarmowego swojego psa i częstych wizyt u weterynarza. Dobrze, jeśli skończy się tylko na zatruciu, które można wyleczyć, ponieważ po niektórych substancjach zawartych w ludzkim jedzeniu pies może zatruć się nawet śmiertelnie. Po drugie, nasuwa się pytanie, dlaczego to pies ma płacić cierpieniem za głupotę swojego właściciela?

Nie dawajmy psu naszego jedzenia, a w szczególności rzeczy wymienionych poniżej. Jeżeli mamy takie produkty w domu lub ogródek, po którym pies swobodnie chodzi i może się nimi w jakikolwiek sposób sam poczęstować, zadbajmy o to, aby je zabezpieczyć.

Na liście produktów zakazanych do spożycia przez psy znajdują się m.in.:

  • czekolada
  • winogrona i rodzynki
  • cebula, czosnek, szczypiorek
  • sól i inne przyprawy
  • smażone i tłuste jedzenie
  • kofeina
  • ksylitol
  • pestki owoców
  • orzechy makadamia
  • awokado

Zakazana nr 1 – czekolada

Najbardziej popularny produkt z ludzkiego jadłospisu, którego pies nie może spożywać. A wszystko przez teobrominę. Jest to substancja zawarta w ziarnach kakaowca, która już nawet w najmniejszych ilościach jest bardzo toksyczna dla psiego organizmu. Najwięcej jest jej w czekoladzie, ale skoro jest obecna w kakao, to musimy uważać na wszelkiego rodzaju produkty z tym składnikiem takie jak: ciastka, cukierki, sosy, lody itd.

Teobromina może powodować arytmię serca. Do innych objawów zatrucia należą wymioty, zaburzenia oddychania, biegunka, drgawki a w ostateczności, jeśli w porę nie udzielimy pomocy, od 6 do 15 godzin po spożyciu toksycznej dawki następuje śmierć.

Winogrona i rodzynki

Szkodliwe dla zdrowia psów są zarówno winogrona jak i ich suszona postać czyli rodzynki. Nie wiadomo jeszcze, jaka konkretnie substancja zawarta w tych owocach jest trująca, wiadomo jednak, że spożycie przez psa już ok. 10 winogron może być fatalne w skutkach. Objawami zatrucia są biegunka, wymioty, ospałość, a w najgorszym wypadku niewydolność nerek, która prowadzi do śmierci.

Cebula, czosnek, szczypiorek

Czy wiedziałeś, że te obecne w naszej kuchni na co dzień produkty są bardzo szkodliwe dla psów? Zawierają związki siarki, które powodują uszkodzenie czerwonych krwinek w psim organizmie, co prowadzi do anemii.

Sól i inne przyprawy

Psy nie mogą spożywać soli oraz innych przypraw, które my sami stosujemy w kuchni. Podawanie psu jedzenia ze stołu, które zawsze jest doprawione może prowadzić do wielu chorób np. do chorób nerek lub trzustki.

Smażone i tłuste jedzenie

Jest źle trawione przez psy. Na krótką metę jego jedzenie może prowadzić do wymiotów, biegunki i bólu brzucha, jednak jego regularne spożywanie przez psa prowadzi do zapalenia trzustki.

Kofeina

Kofeina zawarta w kawie i herbacie, czy wielu napojach gazowanych, o ile jest nieszkodliwa dla ludzi, ma bardzo silne działanie pobudzające na psi organizm. Jej spożycie może spowodować przyspieszone bicie serca, drgawki, a w skrajnych przypadkach migotanie komór serca i śmierć.

Ksylitol

Bardzo popularna ostatnimi czasy substancja słodząca, która stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla psa. W psim żołądku ksylitol szybko się wchłania, powodując tym samym bardzo szybką produkcję insuliny. Może to doprowadzić do ekspresowego spadku cukru we krwi, drgawek, zapaści a w konsekwencji śmierci. Nie wspominając o tym, że ksylitol uszkadza wątrobę, prowadząc do jej niewydolności.

Pestki owoców

Czasami kusi nas, żeby dać psu owoce, bo w końcu owoce są zdrowe, prawda? Owszem, ale większość z nich tylko dla ludzi. A poza tym sami również jemy je bez pestek, dlaczego więc podawać je psu w całości, włącznie z nimi? Dzisiaj skupmy się tylko na tym, dlaczego pestki owoców są zagrożeniem dla naszego pupila.

Pestki np. jabłek, wiśni, moreli czy brzoskwiń zawierają w sobie substancje, z których uwalnia się cyjanowodór. Ryzyko, że pies się nimi zatruje występuje, gdy połknie on pękniętą lub uszkodzoną pestkę. Objawami zatrucia są wtedy drgawki, wymioty, niepokój a w skrajnych przypadkach śmierć. Połknięcie pestki nieuszkodzonej w całości może natomiast doprowadzić do zadławienia, uszkodzenia układu pokarmowego lub niedrożności jelit.

Orzechy makadamia

Również są niezdrowe dla psa. Objawami zatrucia są np. wymioty, biegunka, ogólne osłabienie czy zaburzenia koordynacji ruchowej.

Awokado

Awokado zawiera w swojej skórce środek grzybobójczy – persynę, która jest szkodliwa dla psiego organizmu. Ze względu na wiele sprzecznych informacji co do tego, czy sam miąższ awokado jest szkodliwy, czy nie, najrozsądniej będzie w ogóle nie podawać psu tego owocu.

Inne produkty, których twój pies nie powinien jeść

Lista jest długa, ale bez tych kilku produktów wymienionych poniżej nie byłaby ona kompletna. Czego jeszcze nie powinien jeść twój pupil?

  • kości
  • tania sucha karma
  • kocia karma
  • mleko i nabiał

Kości

Pies absolutnie nie może odżywiać się surowymi kośćmi! To, że pies je kości to mit i zabobon, który przechodzi z pokolenia na pokolenie i niestety wiele osób ciągle daje psu do jedzenia właśnie kości. Dlaczego nie wolno tego robić? Po pierwsze po rozgryzieniu przez psa kości (szczególnie z kurczaka) ulegają rozpadowi na małe, ostre kawałeczki, które mogą podrażnić przewód pokarmowy, a w skrajnym przypadku przebić ścianę żołądka lub jelit, doprowadzając do śmierci psa, jeśli w porę nie udzieli mu się pomocy. Po drugie kości nie są dobrze trawione przez psa! Ulegają kumulacji w jelitach, zapychając je, co prowadzi do niedrożności jelit i śmierci.

W tym miejscu należy również wspomnieć o prasowanych, skórzanych kościach sprzedawanych w sklepach zoologicznych jako „zdrowy” przysmak dla naszego psa. Nic bardziej mylnego! Kości te są sztuczne bielone i zawierają w sobie mnóstwo szkodliwych substancji toksycznych, takich jak rtęć czy ołów. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Tania sucha karma

Duża ilość suchej karmy w dobrej cenie? Brzmi nieźle, prawda? Jednak co tanie, to drogie. Karmy, które znajdujemy na wielu sklepowych półkach po prostu nie nadają się do podawania psom. A wszystko to ze względu na ich skład, w którym znajdujemy zaledwie kilka procent mięsa, a reszta to najczęściej zboża, cukry i konserwanty. Unikajmy tego rodzaju pokarmu dla psa, jeśli zależy nam na jego zdrowiu. Regularne jedzenie słabej jakości karmy może spowodować pogorszenie stanu zdrowia, choroby skóry, trzustki, nerek czy wątroby. Wybierajmy karmy o dobrym składzie, w których znajdziemy dużo mięsa i pożywnych składników odżywczych, a nie zbędnych zapychaczy.

Kocia karma

Kocia karma, jak sama nazwa wskazuje jest dla kota. Jest inaczej zbilansowana, zawiera inne składniki odżywcze, które mają służyć kociemu, a nie psiemu organizmowi. Jej spożywanie przez psa może prowadzić do powstania np. chorób trzustki.

Mleko i nabiał

Nie powinny być spożywane przez psy, ze względu na to, że nie trawią one laktozy. Nabiał w psiej diecie może prowadzić do bólu brzucha, biegunek i problemów trawiennych.

Jeśli zależy nam na zdrowiu naszego pupila i chcemy, żeby cieszył się długim i szczęśliwym życiem, nie podawajmy mu naszego jedzenia, a w szczególności produktów wymienionych powyżej. To, co jest dobre dla nas nie oznacza, że będzie również dobre dla naszego zwierzaka. Bądźmy również świadomi tego, że czasami to, co wydaje nam się odpowiednie dla psa, bo w końcu jest sprzedawane np. w sklepie zoologicznym, nie zawsze musi takim być.

Pamiętaj, że jeżeli twój pies jest chory albo zaobserwujesz u niego jakiekolwiek objawy odbiegające od normy, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i powiedzieć mu co się dzieje aby w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pies sam nie powie nam co jest nie tak albo nie umówi się na wizytę u lekarza. To my jesteśmy od tego, aby mu pomóc i zapewnić mu odpowiednie warunki życia.