Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu może skutkować karą pozbawienia wolności do 3 lat. Jeśli osoba odpowiedzialna za opiekę nad poszkodowanym dopuści się takiego czynu, grozi jej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. W przypadku nieumyślnego działania, przewidziana jest grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do roku. Natomiast za znęcanie się nad zwierzętami, zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W sytuacji, gdy funkcjonariusze stwierdzą, że pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie zagraża ich życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, by je uwolnić – włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, jeśli zauważą, że zamknięte w aucie dziecko lub zwierzę nie reaguje, a służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie grożą konsekwencje prawne za uszkodzenie pojazdu, ponieważ jest to działanie w stanie wyższej konieczności, mające na celu ratowanie życia lub zdrowia.

Nie bądźmy obojętni na sytuacje, gdy ktoś pozostawia dziecko lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie. W razie potrzeby należy powiadomić Policję lub inne służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112. Przypominamy, że każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy osobie w bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia – za zaniechanie tego obowiązku grozi kara do 3 lat więzienia.

Źródło: bochnia.policja.gov.pl