Pomidor to warzywo czy owoc?
Z botanicznego punktu widzenia pomidor to owoc, ponieważ jest klasyfikowany jako jagoda. Natomiast jeśli popatrzymy na jego właściwości i powszechne zastosowanie w kuchni, często określa się go mianem warzywa.
Właściwości odżywcze pomidorów
Pomidory są niezwykle zdrowe! Są źródłem błonnika, witamin oraz zawierają w sobie wiele mikroelementów. Co ciekawe, w 95% składają się z wody, co sprawia, że działają nawadniająco na nasz organizm.
Obojętnie, czy pomidor będzie gotowany, suszony czy surowy – zawiera on w sobie sporą dawkę likopenu – bardzo korzystnego dla naszego zdrowia antyoksydantu. Likopen ma silne właściwości antyoksydacyjne, pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka zawału serca i rozwoju chorób nowotworowych. Jako ciekawostkę możemy podać, że to właśnie ten antyoksydant sprawia, że pomidor ma czerwony kolor.
Oprócz cennego likopenu, pomidory zawierają również dużo potasu, co korzystnie wpływa na serce, a także witaminy z grupy B oraz witaminę K, PP, C i mikroelementy: cynk, fosfor, karoten, magnez, miedź, sód czy żelazo.
Nie dość, że pomidor to prawdziwa bomba witaminowa, to w dodatku jest mało kaloryczny! Dzięki temu możemy się delektować jego wyjątkowym smakiem bez obaw o naszą sylwetkę, a jego spożycie może przynieść wiele korzyści!
Pomidor – nie tylko ten czerwony!
Pomidory owszem, są czerwone, ale nie tylko! Pomidory możemy podzielić np. ze względu na kształt i na kolor. Do tej pierwszej grupy możemy zaliczyć:
- małe pomidorki koktajlowe, idealne do sałatek czy przekąsek (Sungold, Cherry Belle)
- podłużne pomidory śliwkowe, nadające się np. na przetwory czy sosy (San Marzano, Roma)
- duże, mięsiste bawole serce, wspaniale pasujące np. do kanapek (Bawole Serce, Oaxheart)
Ze względu na kolor rozróżniamy m.in:
- czerwone (Malinowy Henryk, Moneymaker, Red Pear)
- malinowe (Malinowy Kapturek, Malinowy Warszawski)
- żółte i pomarańczowe (Yellow Pear, Orange Santa)
- zielone (Green Zebra, Evergreen)
- czarne i fioletowe (Black Krim, Cherokee Purple)
Bez wątpienia każdy pomidor jest wyjątkowy i ma swój indywidualny smak, a dzięki szerokiej gamie odmian i rodzajów, możemy się nimi delektować, wykorzystując je w naszej kuchni na wiele sposobów – czy to do przetworów, czy do gotowania czy po prostu jako zdrową przekąskę.
Co zyskamy jedząc pomidory?
Na pewno zdrowie. Dzięki temu, że w pomidorze znajdziemy wiele składników odżywczych korzystnych dla naszego organizmu, powinniśmy na stałe wprowadzić go do naszej diety.
Delektujmy się nimi szczególnie latem, kiedy są najświeższe i jeszcze gorące od słońca. Jeśli masz ogródek, być może zdecydujesz się na ich posadzenie? Trochę wysiłku i będziesz mógł delektować się własnymi pomidorami. Jeśli nie, zawsze możesz je kupić czy to w sklepie czy np. na targu od lokalnych rolników.
Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i to, co dla jednego będzie zdrowe, dla innego już niekoniecznie. Mimo, iż pomidor jest pyszny i bogaty w wiele składników odżywczych, zdarzają się np. przypadki uczuleń. Zawsze kontroluj stan swojego zdrowia i jeśli coś cię zaniepokoi, zrób badania lub skonsultuj się z lekarzem.
Co ważne, osoby z wrażliwymi żołądkami powinny zwracać uwagę na to, aby sparzyć i obrać pomidora ze skórki przed zjedzeniem.