Moduł Ground Forest Fire Fighting using Vehicles ‘KRAKÓW’ to jeden z sześciu, którymi dysponuje Państwowa Straż Pożarna.

GFFFV „KRAKÓW” od tygodnia walczy z pożarami na terenie Grecji. Wśród strażaków jest dowódca JRG Andrychów bryg. mgr inż. Tomasz Kasperek, oraz 3 strażaków z Wadowic.

O ich wyjeździe informowaliśmy TUTAJ

Sprawdziliśmy co słychać u „naszych”. O komentarz poprosiliśmy Oficera Prasowego GFFFV mł. kpt. mgr inż. Łukasza Nowaka:

Generalnie działamy w dwóch oddalonych od siebie strefach. Naszą bazą operacyjną jest miejscowość ViliaStrażacy z Krakowa (w tym z powiatu wadowickiego) stacjonują w strefie oddalonej od bazy o około 30 kilometrów- nieopodal miejscowości Mandra w klasztorze Monastery Gorgoepikoos. W tym rejonie klasztoru zabezpieczają cały teren. To jest kluczowy element dla Greków, aby zabezpieczyć te strefy. Dzisiaj mamy już 5 stopień zagrożenia pożarowego i spodziewane bardzo silne wiatry, dlatego też dzisiaj spodziewamy się najgorszego dnia. Strażacy są dobrze wyposażeni. Gaszą wszelkie zarzewia ognia. Wszyscy działamy w systemie 24-godzinnym 3-zmianowym. Rotacja strażaków jest częsta z powodu upałów- w cieniu termometry odnowowują ponad 40 stopni Celsjusza.