Lany Poniedziałek, znany również jako Śmigus-Dyngus, jest jednym z najbardziej popularnych polskich świąt, obchodzonym w pierwszy dzień po Wielkanocy. Jest to dzień pełen radości, zabawy i tradycji.

Historia Lany Poniedziałku sięga średniowiecza, kiedy to zwyczaj polewania wodą miał zapewnić odnowienie sił, oczyszczenie ciała i duszy oraz zaskarbienie sobie urodzaju w nadchodzącym roku. Geneza tego zwyczaju jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu, z tego powodu obrządki polewania się wodą miały niekiedy charakter matrymonialny

Obecnie jednak, mimo iż tradycja polewania wodą wciąż jest ważna, święto to jest bardziej okazją do radosnego spędzenia czasu w gronie bliskich i znajomych.

Lany Poniedziałek rozpoczyna się wczesnym rankiem, kiedy to ludzie zaczynają polować na swoje „ofiary”, polewając ich wodą lub perfumami. Najczęściej ofiarą są osoby najbliższe – rodzeństwo, przyjaciele, a czasem nawet przypadkowe osoby, które spotkają na swojej drodze. To wszystko jest jednak robione w duchu dobrej zabawy i żartu, a nie w celu znęcania się nad innymi.

Oprócz takiej formy spędzania Śmigusa- Dyngusa, w regionie obchodzone są także obrzędy takie jak np “śmiergust” na terenie Wilamowic.

Foto: FB Stowarzyszenie Wilamowianie