Zamek Wołek w Kobiernicach – świadek burzliwej historii

Na szczycie zalesionego wzniesienia u podnóża góry Bujakowskiej, w malowniczej okolicy, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Wołek. Choć dziś pozostały po nim jedynie nikłe ślady, kryją one w sobie fascynującą historię, sięgającą XIV wieku.

Strażnica na granicy

Zamek Wołek został wzniesiony w połowie XIV wieku przez księcia Jana I Oświęcimskiego, pełniącego wówczas rolę lennika Czech. Jego głównym zadaniem była ochrona granicy księstwa oświęcimskiego. Zamek został zaprojektowany z myślą o maksymalnym wykorzystaniu naturalnych walorów obronnych wzgórza. Składał się z budynku mieszkalnego, prostokątnej wieży mieszkalnej, bramy z wieżą bramną oraz dwóch obwodów murów obronnych z fosami.

Siedziba rycerzy-rabusiów

W XV wieku, po rozpadzie księstwa oświęcimskiego, zamek trafił w ręce Włodka i Bożywoja Skrzyńskich. Bracia zasłynęli z organizowania łupieżczych wypraw na pograniczu, co spowodowało reakcję króla Kazimierza Jagiellończyka. W wyniku ekspedycji zbrojnych w latach 1460 i 1462 zamek został zniszczony i nigdy nie odbudowany.

Co pozostało do dziś?

Dziś po zamku Wołek pozostały jedynie fragmenty fundamentów, ślady fosy oraz niewielkie partie zewnętrznej wieży bramnej. Mimo to, ruiny te stanowią cenny obiekt historyczny, przypominający o burzliwej przeszłości regionu.

Warto odwiedzić to miejsce, by na własne oczy zobaczyć ślady średniowiecznej warowni i poczuć atmosferę minionych epok.

Wyjazd zaplanowano na 12 października 2024 (sobota) na godzinę 13.30 autobusem z parkingu za Galerią Sobieskiego. https://maps.app.goo.gl/TNGwBFnXjtBPCCU49

Organizatorzy wydarzenia proszą zainteresowanych leśną wyprawą o wypełnienie formularza:
https://tiny.pl/hq868xh2

Ilość miejsc jest ograniczona. O udziale w wyprawie decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas trwania: 3 godz. 30 min

Więcej informacji na https://muzeum.kety.pl/news/idziemy-na-wolek lub https://www.facebook.com/events/1053599472620151/?ref=newsfeed

Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego