W piątek, 25 kwietnia, w Spytkowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego terroru z czasów II wojny światowej. Wydarzenie, które zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz i organizacji kombatanckich, było nie tylko wyrazem hołdu wobec ofiar, ale także przypomnieniem o znaczeniu pamięci historycznej.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie modlono się w intencji tych, którzy zginęli w pobliskim obozie pracy przymusowej. To właśnie w okolicach stacji kolejowej w Spytkowicach, od 1941 roku, funkcjonował obóz, w którym cierpiały setki ludzi – Żydzi z Europy Zachodniej, a później Polki i Ukrainki zmuszane do katorżniczej pracy. Szacuje się, że zginęło tam od kilku do około stu osób.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod obelisk upamiętniający ofiary obozu. W atmosferze zadumy i refleksji wygłoszono przemówienia, przypominające o cenie wolności oraz obowiązku pielęgnowania pamięci o tragicznych wydarzeniach. Wójt gminy Spytkowice, Krzysztof Byrski, przestrzegał przed obojętnością na zło, podkreślając, że historia nie może być zapomniana.

Jednym z ważniejszych momentów uroczystości było wręczenie Medali 110. Rocznicy Utworzenia Legionów Polskich. Wyróżnienia odebrali m.in. dr Maciej Korkuć, poseł Mariusz Krystian, Szymon Matyja, Krzysztof Byrski, Bartosz Kaliński, Mirosław Sordyl oraz Tomasz Kosowski. Ponadto Krzysztof Byrski został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Stowarzyszenia Ofiar Wojny”, co było dodatkowym wyrazem uznania dla jego zaangażowania w pielęgnowanie pamięci historycznej.

Pomnik poświęcił ks. kanonik Jerzy Piwowarski, proboszcz miejscowej parafii. Delegacje złożyły pod nim kwiaty, zapaliły znicze i oddały hołd wszystkim, którzy stracili życie w dramatycznych okolicznościach II wojny światowej.

Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, samorządowcy, reprezentanci organizacji kombatanckich, uczniowie lokalnych szkół wraz z pocztami sztandarowymi oraz członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

fot. UG Spytkowice